Enginarın Faydaları

Enginarın Faydaları

Enginarın anayurdu Akdeniz ülkeleridir. Enginar iklimi yumuşak ve nemli olan pek çok ülkede yetişebilmektedir. 1 m. kadar uzunluğu olan bitkinin toprak üstü bölünmü her yıl çiçeklenme döneminden sonra ölür ve ertesi sene yeni çiçek ve yapraklar verir. Yaprakları bol tüylü ve çiçekleri mordur. Ekiminden 4-8 yıl sonra yıl içinde rozet demeti giderek kalınlaşır ve bu […]

Enginarın anayurdu Akdeniz ülkeleridir. iklimi yumuşak ve nemli olan pek çok ülkede yetişebilmektedir. 1 m. kadar uzunluğu olan bitkinin toprak üstü bölünmü her yıl çiçeklenme döneminden sonra ölür ve ertesi sene yeni çiçek ve yapraklar verir. Yaprakları bol tüylü ve çiçekleri mordur. Ekiminden 4-8 yıl sonra yıl içinde rozet demeti giderek kalınlaşır ve bu nedenle çiçek başı büyüklüğü ve kalite düşer. Bitki bu yaşa geldiğinde kök parçalarından alınan sürgünlerle yeni bitkiler üretilir.

Yağlı bitkiler dışındaki hiç bir bitki, meyve ve sebze, mineral bolluğu açısından enginarla yarış edemez. ayrıca enginada bol miktarda potasyum, magnezyum, kalsiyum, A, B1, C vitaminleri vardır. Enginarın en büyük yararı karaciğeri temizlemesi ve safranın kolay akışını sağlamasıdır. Bu yüzden enginar karaciğeri hasta olanlara ve romatizmalılara önerilen bir bitkidir. Enginar unlu yiyeceklerin sindirimini kolaylaştırır ve idrar söktürücü özelliği vardır. Diyet yapanlarında enginarı bu özelliklerinden dolayı gözardı etmemeleri gerekir. Enginarın 100 gr. mı 53 kalori içermektedir.

Enginarın suyu da kendisi kadar yararlıdır. Bu yüzden atmamanız, içinde değerli mineraller bulunan bu suyu çorba yaparak değerlendirmeniz önerilir.

Geçmişte ve şimdi sağlık için enginar

16 yüzyılda yaşayan ve çağının ünlü hekimi olan Castro yüksek ateşte haşlanan enginar suyunu bir çok hastalığın tedavisinde kullanırdı.

dostu olan enginarı mevsiminde tüketmenizde fayda var. Mevsiminde 60 tane yenen enginarın vücudu tüm hastalıklardan koruduğu düşünülür.
16. yüzyılda yaşayan ve o çağın en ünlü hekimlerinden olan Castro yüksek ateşte haşlanmış enginarın suyunu birçok hastalığın tedavisinde kullanırdı.

Enginarı saklarken ve pişirirken dikkat etmeniz gereken noktalar:

Enginarı saklarken kararmaması için limonlu su ilave edilmiş su dolu bir kapta beklemeniz gerekir. ayrıca pişirme sırasında enginarın içine katacağınız bir dilim limon kararmayı engeller.

Enginarı kendiniz soyacaksanız sapını pişirmeden hemen az önce kesin. Bunun nedeni sapı kesilen egninarın tazeliğini ve beyazlığını koruyamamasıdır.

Saplarını bıçakla kesmek yerine kırmalısınız. Eğer saplarını bıçakla keserseniz, dibindeki lifleri temizleyemezsiniz. Bu lifleri, sapını kırdıktan sonra bıçakla temizleyebilirsiniz.

Pişirirken, enginarın pişip pişmediğini anlamak için enginarın tam ortasına, bir çatal veya bıçak yardımıyla bastırın. eğer pişmişse bıçak veya çatal kolayca batacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İlgi Görenler