Erkek Üreme Organları

Erkek Üreme Organları

Erkek üreme organlarının büyük bir kısmı dışarıdan görülür. 1. İdrar torbası 2. Meni kesecikleri 3. Prostat 4. İdrar yolu 5. Sperm kanalları 6. Epididimis 7. Erkek yumurtalıkları (testisler) Penis: Dış üreme organıdır. Cinsel birleşmede spermlerin vajinaya atılmasını sağlar. Kan damarları açısından zengin bir organdır. Penis uyarıldığında damarların kan dolması sayesinde büyüyerek sertleşir. Buna ereksiyon denir. […]

nın büyük bir kısmı dışarıdan görülür.

1. İdrar torbası
2. Meni kesecikleri
3. Prostat
4. İdrar yolu
5. kanalları
6. Epididimis
7. ()

Penis: Dış üreme organıdır. Cinsel birleşmede spermlerin vajinaya atılmasını sağlar. Kan damarları açısından zengin bir organdır. Penis uyarıldığında damarların kan dolması sayesinde büyüyerek sertleşir. Buna ereksiyon denir. İdrar penis aracılığıyla vücuttan atılır.

(testis torbaları): Testislerin 35.5-36 derece sıcaklıkta kalmasını sağlar. Bunun sebebi erkek sperminin ancak bu sıcaklıkta üretilebilmesidir. Oysa vücut sıcaklığı 37 derecedir. Bu da neden erkek yumurtalıklarının dışarıda yaratıldığının açıklamasıdır.

Erkek yumurtalıkları (testisler): Torbaların içinde (skorotum) sağa ve sola yerleşmiş olarak bulunurlar. Sperm üretirler ve testesteron hormonunun salgılanmasını sağlarlar.

Epididimis:  Testislerde üretilen spermlerin kanala ulaşmadan toplandığı yerdir. Erkek tohum hücresini olgunlaştırır ve bir süre saklar.

Sperm kanalları: Spermin testislerden çıktıktan sonra meni keseciğine ulaşması için geçtiği kanaldır.

Meni kesecikleri (vesika seminalib): İdrar torbası ile rektum arasında kese şeklinde bir organdır. Spermleri dışarı atılmadan önce içinde korur. Boşalma sırasında atılan meninin bir kısmını üretir ve salgıladığı sıvı sayesinde spermin hareketini ve beslenmesini sağlar.

Prostat : İdrar torbası altında ceviz büyüklüğünde bir organ, bir salgı bezidir. Alkalen yani ast olmayan bir sıvı salgılayarak, spermin asitli bir ortam olan vagende yaşamasını sağlar. Adale kasılması sayesinde spermin hızla dışarı atılmasına nede olur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM