Erkekler Doğum Kontrol Hapı Kullanır mı? Kullanırsa Ne Olur?

Erkekler Doğum Kontrol Hapı Kullanır mı? Kullanırsa Ne Olur?

Hiç kafanıza takıldığı oldu mu bir erkeksiniz ve doğum kontrol hapı kullanıyorsunuz. Veya doğum kontrol hapını hiç kullanmayı düşündünüz mü? işte bu soruların cevapları. Doğum kontrol hapları 2 tür de hormon barındırır. Östrojen ve progestindir. Bu belirttiğimiz 2 hormon da kadınların vücutları tarafından doğal olarak üretilir. Östrojen ve progestin hormonları kontrol hapı ile alındığı zaman […]

Hiç kafanıza takıldığı oldu mu bir erkeksiniz ve doğum kontrol hapı kullanıyorsunuz. Veya doğum kontrol hapını hiç kullanmayı düşündünüz mü? işte bu soruların cevapları.

Doğum kontrol hapları 2 tür de hormon barındırır. Östrojen ve progestindir. Bu belirttiğimiz 2 hormon da kadınların vücutları tarafından doğal olarak üretilir. Östrojen ve progestin hormonları kontrol hapı ile alındığı zaman kadınların adet dönemlerini düzene sokar ve yumurtanın rahme ulaşmasını engeller. Tabi bu hormonlar erkeklerde de bulunur fakat bu seviye çok düşüktür. Östrojen hormonu sperm gelişiminde, progestin hormonu ise testesteron üretimin de kullanılır.

Şimdi erkek doğum kontrol hapı kullanırsa neler olur? aslında bir yada iki kere alınacak hap ile bir şey olmayacaktır. Bu miktar da alınacak doğum kontrol hapının içinde erkek vücudunun dengesini bozacak derecede hormon bulunmaz. Eğer siz bu alımı fazlalaştırırsanız o zaman iş değişir. Belli bir süreç kullanırsanız göğüslerde büyüme, sakalların zamanla azalması, testislerin küçülmesi gibi durumlar başlar. Ayrıca cinsel yönden haz azalır. Hapların fazla alınmasıyla birlikte yüksek miktarda östrojen vücuda gireceği için prostat büyümesi ve akabinde prostat kanseri riski ortaya çıkacaktır. Bunlar dışında kalp krizi riski çoğalabilir.

Diğer soru ise erkek neden doğum kontrol hapı kullanır. Eğer gerçekten kullanan var mı derseniz örnekleri bir hayli fazla. Bazı inanışlara göre doğum kontrol hapı kullanan erkekler zamanla feminen hale gelir. Tabi durum tam olarak böyle değil. Bu konu şuradan geliyor. Feminenliğe meyilli kişiler veya merak salan bazı kişiler geçmişte bu tarz hapları aldığı ve bünyeleri ile zihinsel durumları orantılı olarak farklılaştığının belirtilmesi üzerinedir. Böyle düşünceniz varsa bu konuyu uzman psikolog veya doktor ile görüşmenizde yarar var. Zira doğum kontrol hapı kullanmak erkek bünyesinde feminenlik değil aksine vücut şekillerin de değişimlere yol açıyor. Bu değişmeler zamanla ciddi sonuçlara ulaşacağından erkeğin bir kaç ameliyat geçirmesine neden olabilir. Göğüslerde yaşanacak büyüme ameliyatla giderilebilir fakat cinsel zevkten alınan haz çok düşük olacağından buna karşı çözüm geliştirilemez. Kafanızda bu tarz düşünceler varsa bir iki defadan bişey olmaz derseniz ciddi problemlere davetiye çıkarırsınız.

İlgili kelimeler:
Doğum kontrol kullanan erkek, erkek yasmin kullanırsa

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM