Erkekler İçin Hormon Tedavisi

Erkekler İçin Hormon Tedavisi

Erkeklik hormonu olan testosteron tedavisinin, erkek menopozu olarak kabul gören hırcınlık ve güç kaybına neden olan bu durumun önlenebileceği belirlendi. Testesteron hormonu iki şekilde verilebilir. Biri enjekte yoluyla, diğeri jöle şeklinde hazırlanacak parçalarlar deri veya ağız yoluyla alınabilmekte. Sheffield Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre, kronik kalp rahatsızlığı olan 20 erkek üzerinde uygulanan testesteron tedavisinde, bu […]

olan tedavisinin, erkek menopozu olarak kabul gören hırcınlık ve güç kaybına neden olan bu durumun önlenebileceği belirlendi.

Testesteron hormonu iki şekilde verilebilir. Biri enjekte yoluyla, diğeri jöle şeklinde hazırlanacak parçalarlar deri veya ağız yoluyla alınabilmekte.

Sheffield Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre, kronik kalp rahatsızlığı olan 20 erkek üzerinde uygulanan testesteron tedavisinde, bu deneklerin yürüme gücünün %34 arttığı tespit edilmiştir. Kalp rahatsızlığı olan erkeklerde testesteron oranı düşüktür. Bu yüzden bu gruptaki erkeklerde soluma rahatsızlıkları, kas güçsüzlüğü ve depresyon görülebilmekte. Testesteron tedavisinin kalp fonksiyonlarını yükselten özelliği bulunamasa da, kasları güçlendirdiği gözlenmiştir. Bazı uzmanlara göre erkeklerde görülen olarak adlandırılan rahatsızlığın yaşlılıktan dolayı meydana geldiğini fakat testesteron hormonunun azalmasının da bu duruma yol açtığını düşünmektedirler.

Araştırmalarda testosteron jölesi 98 erkek üzerinde denenmiş ve 24 saat içinde bu erkeklerde testoren oranının %85 arttığı görülmüştür. Bazı hastalarda yan eti olarak ağız tahrişi görülmüştür. Güney California Üniversitesinde denenen sentetik testosteron hapının ise 60-87 yaş grubunda kasları geliştirdiği, kas gücünü ve fiziksel işlevi artırdığı gözlenmiştir.

Testosteron tedavisinin riskleri
Testosteron tedavisinin bir takım riskleri de var. Yüksek testosteron oranı erkeklerde prostat kanseri riskini artırabildiği biliniyor. Ağızdan alınan erkeklik hormonu hapları, karaciğerde toksine sebep olabiliyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM