Erkeklerde Meme Kanseri Görülür mü?

Erkeklerde Meme Kanseri Görülür mü?

Meme kanseri kadınlara has bir hastalık gibi düşünülse de aslından erkeklerinde %1’inde görülebilmektedir. Her yıl yaklaşık olarak 300 erkeğe meme kanseri teşhisi konur. Erkeklerin meme uçlarında kadınlarınkine oranla çok az doku bulunur. Öyle olduğu halde erkeklerde, özelikle 60 yaş üstü erkelerde daha sık görülür. Erkekler bunun çok geç farkına vardıkları için teşhis geç konur ve […]

Meme kanseri kadınlara has bir hastalık gibi düşünülse de aslından erkeklerinde %1’inde görülebilmektedir. Her yıl yaklaşık olarak 300 erkeğe meme kanseri teşhisi konur. Erkeklerin meme uçlarında kadınlarınkine oranla çok az doku bulunur. Öyle olduğu halde erkeklerde, özelikle 60 yaş üstü erkelerde daha sık görülür. Erkekler bunun çok geç farkına vardıkları için teşhis geç konur ve o yüzden hastalıkları ilerlemiş olarak doktora giderler. Bu yüzden tedavide zorlaşır.

Erkeklerde Meme Kanseri Belirtileri ve Tanısı:

Meme bölgesinde büyüme ve hassasiyet görülür. Bunun yanında en çok görülen belirti meme dokusundaki kitle/kitlelerdir. Meme boyutunda ve meme ucunun biçiminde değişiklikler gözlenir. Meme ucunda akıntılar görülebilir. Meme ağrısı bu hastalıkta nadiren görülür. Buna rağmen erkeklerde memede büyüme ve hassasiyet kanser belirtisi olmayabilir. Buna denilen bir hastalıkta sebep olabilir. ; kadınlık hormonu olan östrojen seviyesinin artması, erkeklik hormonu androjenin azalmasıdır. Meme kanseri olmuş yakınlar, kadın erkek farketmeksizin risk altında olduğunuza işarettir. Fazlaca radyasyona maruz kalmakta kanser riskini arttırır.

Erken teşhis önemlidir. Bu yüzden herkesin yıllık check-up yaptırması ve özellikle memelere dikkat edilmesi gerekir. 50 yaş üstü erkeklerin memelerini konrtol etmeleri gereklidir. Erkeklerde az görülen bir hastalık olduğu için kadınlarda olduğu gibi tarama mamografisi önerilmez. Memede herhangi bir şişlik görüldüğünde uygulanan tanı yöntemleri kadınlarlarla aynıdır. Kanser şüphesinde mutlaka doktora gitmeli, titiz bir muayeneden geçmelisiniz. Memede şüphe uyandıran bir kitle saptandığında yapılması gerekenler meme ultrasonu veya mamografidir. Bütün bunlardan sonra gerekli ölçüde iğne biopsisi yapılır. Meme kanserinin net tanısı sadece histopatolojik tetkikler ortaya çıkar.

Erkeklerde Meme Kanseri Tedavisi:

Tedavi kanserin ne kadar ilerlediğine bağlı olarak değişir. Erkeklerde genelde sadece kitle alınmaz. yani tüm memenin alınması işlemi yapılır. Bunun sonunda farklı bir tedaviye ihtiyacınız olup olmadığı doktorun verdiği karara bağlıdır. Radyoterapi, hormon terapisi, kemoterapi ve herceptin bu tedaviler arasındadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM