Erkeklerde Sistit

Erkeklerde Sistit

Bir enfeksiyon sonucu mesanenin iltihaplanmasına sistit denir. Nadiren iltihaplanma, interstitial sistit gibi başka başka nedenlerden kaynaklanabilir. Uretranın uzunluğu sebebiyle erkeklerde sistit nedenleri (idrar yoluna baskı yapan prostat gibi) çok farklı olabilir. Sistik erkeklerde fazla görülmez. Tekrarlama olasılığı ise, rahatsızlığa neden olan şeyin tedavi edilmesiyle ortadan kalkar. Belirtileri: İdrar yaparken acı, yanma ve kaşıntı hissi Sık […]

Bir enfeksiyon sonucu mesanenin iltihaplanmasına denir. Nadiren iltihaplanma, interstitial sistit gibi başka başka nedenlerden kaynaklanabilir. Uretranın uzunluğu sebebiyle erkeklerde sistit nedenleri (idrar yoluna baskı yapan prostat gibi) çok farklı olabilir. Sistik erkeklerde fazla görülmez. Tekrarlama olasılığı ise, rahatsızlığa neden olan şeyin tedavi edilmesiyle ortadan kalkar.

Belirtileri:
İdrar yaparken acı, yanma ve kaşıntı hissi
Sık ve acil idrar yapma ihtiyacı
Bulanık, kötü kokulu, kanlı idrar
Hafif ateş gibi belirtileri görülebilir.

Teşhis ve Tedavisi:

Ürolog tarafından şikayetleriniz dinlenerek ve bir takım testlerle teşhis konur. Bu testler idrar analizi, sistoskopi denen özel bir aletle mesanenin gözlemlenmesi ve damar içi pylogram denilen özel bir röntgeni kapsamaktadır. Enfeksiyona neden olan bakteriyi araştırmak içinse idrar kültürü istenebilir.

Sistit uygun ve acil bir şekilde tedavi edilirse önemli bir rahatsızlık olmaktan çıkar. Fakat tedavi edilmezse kronikleşebilir. Sistit tedavisinde sistite neden olan enfeksiyon için antibiyotik verilir. Sistit altına yata başka sebepler varsa bunlar için de ilave ilaç gerekiyorsa ameliyat yapılabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM