Feng Shui

Feng Shui

Rüzgar ve su anlamına gelir. Feng şui coğrafî, dini, felsefi, matematiksel, estetiksel ve ideolojik fikirlerin bir karışımını içeren ayrı bir Çin inanç sistemidir. Asla bir din ya da tarikat değildir. Çin’de yaklaşık 5000 yıldır uygulanan feng shui yöntemi, evde ve iş yerlerimizde, çevremizde pozitif enerjiyi arttıran, daha sağlıklı ve mutlu hissetmemizi sağlayan bir yöntemdir. Bu yöntem özellikle […]

Rüzgar ve su anlamına gelir. Feng şui coğrafî, dini, felsefi, matematiksel, estetiksel ve ideolojik fikirlerin bir karışımını içeren ayrı bir Çin inanç sistemidir. Asla bir din ya da tarikat değildir. Çin’de yaklaşık 5000 yıldır uygulanan yöntemi, evde ve iş yerlerimizde, çevremizde pozitif enerjiyi arttıran, daha sağlıklı ve mutlu hissetmemizi sağlayan bir yöntemdir. Bu yöntem özellikle batı insanının sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir yaşam arayışından dolayı batının ilgisini çeken bir yöntemdir.

Fens shuide amaç, yani evrensel yaşam enerjisinin evde rahatlıkla dolaşması ve olumsuz enerjiyi sıfırlayıp, olumlu enerjsi arttırmasıdır. Karışık ve teknik detayı fazla bi yöntem olan feng shuinin zorlanmadan uygulayabileceğiniz ana esaslarıda vardır.

Chi: Yaşam enerjisi demektir.

Yin-yang: Yaşamdaki zıtlıklar dengesini anlatmaktadır. Yin, dingin, pasif; Yang ise hareketli, aktif anlamında olup, mekânlarda her ikisine de ihtiyaç vardır. Denge demektir. Kadın ve erkek olarakta simgelenir.

Beş element: Ağaç, Ateş, Toprak, Metal ve Su’dan oluşur. İnsanlar da doğdukları andan itibaren bu elementlerin etkisi altında olurlar.

Bagua yön haritası: En klasik Feng Şui öğretisidir. Pusulanın gösterdiği yönlere göre mekânı 9 bölüme ayırmayı öngörmektedir. Bu bölümler hayatın 8 önemli boyutunu ve enerjinin çıkış noktası olan merkez bölümünü içine alır. Sağlık, aşk, zenginlik,kariyer, eğitim gibi beklentiler Bagua haritası üzerinde yönlerle ifade edilir.

Feng Shui püf noktaları:
Evdeki dağanıklığı azaltmak feng shuinin temel esasları arasındadır. Bu dağanıklık chinin rahat hareket etmesinin engeller ve kendimizi yorgun, stresli, halsiz hissederiz. Oysa derli toplu bir evde kendimizi enerjik ve ev ile uyumlu hissederiz.

Bitkiler
Bitkiler evlerimiz için iyidir. Canlı bitkiler enerjiyi arttırır ve bitkinin verdiği oksijenin ve yeşil rengin ruhumuzu rahatlatan bir etkisi olur.

Renkler
Dytguları etkileyen renkler kişilerin geçmiş anılarına göre kişiden kişiye değişen özellikler taşır.
Bu yüzden renk konusunda herhangi bir tavsiyede bulunmak yanlış olur. Renkler konusunda karar verirken dikkat etmeni gereken, hangi renkleri kullandığınızda kendinizi rahat hissettiğinizdir. Genelde, mor, asalet, kırmızı ihtiras ile ilişkilidir.Yeşil huzur vermektedir.

Sert açılar
Sert açılar olumsuz enerjiye neden olur. köşeli masa, dolap, kiriş veya raflar sivri uçlu malzemeler olumsuz enerjiyi yayarak insanları huzursuz eder. Bu yüzden köşeli eşyaları yuvarlak hale getirmeye bakın.

Mobilya yerleşimi
Feng shunin en ince ayar isteyen noktalarından biridir. Chi enerjisinin evde rahatça dolaşmasını sağlamak için mobilya yerleşimi çok önemlidir. Örnek verecek olursak girişin hemen önüne yerleştirilen koltuk veya oturma grubu enerjinin rahat dolaşmasına mani olacaktır.

Sırt kapıya doğru dönük oturmanız kendinizi emniyette hissemediğiniz duygusuna neden olacağından enerjiyi verimsiz kullanmanıza neden olur. Arkanızda bir duvar olması en iyi oturma şeklidir.

Su
Bitkiler gibi rahatlatan bir etkisi vardır. Örneğin fıskiye son derece sakinleştirici etki yapmaktadır. Fıskiyeler odada oturduğunuzda size bakacak şekilde dizayn edilmelidir. Böylece üzerinizde rahatlatıcı bir etki oluşur.
Su da bitkiler gibi rahatlatıcı bir atmosfer yaratır. Fıskiye son derece sakinleştirici bir etki yapar. Fıskiyeler, odada oturduğunuz zaman size bakacak şekilde yerleştirilmelidir. Bu şekilde yerleştirilirlerse üzerinizde ferahlatıcı bir etki yaparlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İlgi Görenler