Ganglion

Ganglion

Cildin altında beliren bir şişlik olan Ganglion, genellikle el bileğinde ve azda olsa ayağın üst kısmında ya da bileğin el iç tarafıyla parmaklarda olur. Belirtileri Bilekte bir şişkinlik ve onunla birlikte ağrı, şişlik bilek açıldığı veya eğildiği ağrı olur fakat genelde bu şişlik ağrısızdır. Şişlik genelde mafsal ya da tendon içine sızmış olan koyu sıvı […]

Cildin altında beliren bir şişlik olan , genellikle el bileğinde ve azda olsa ayağın üst kısmında ya da bileğin el iç tarafıyla parmaklarda olur.

Belirtileri

Bilekte bir şişkinlik ve onunla birlikte ağrı, şişlik bilek açıldığı veya eğildiği ağrı olur fakat genelde bu şişlik ağrısızdır.
Şişlik genelde mafsal ya da tendon içine sızmış olan koyu sıvı birikimiyle olur. Genelde dokunulduğunda esnek ve çeşitli büyüklüklerde olurlar.

Teşhis

Fizik muayene yapılır ve sonrasında başka problemlemler olup olmadığına bakmak için bir takım testler ve röntgenlere ihtiyaç duyulur. Teşhisin doğrulanması için ultrason incelemesinde fayda vardır.

Bu şişlikler zararsızdır. Fakat bile veya ayağınızda şişlik fark ederseniz, habis tümör gibi sebepler yüzünden bir doktora danışıp göstermeniz yerinde olur. Ganglionlar genelde zararsız küçük şişliklerdir ve yaşantıyı sınırlanmaz. Ancak ganglion ağrılıysa doktorunuz ameliyata veya diğer yöntemlere gerek duyabilir.

Tedavi, Ameliyat

Doktor gangliounu bir kaç yerden iğne ile deler ve üzerine basınç uygulayarak patlatır ya da içindekileri iğne ile çeker. Ganglionlu çoğu vakada ameliyata gerek görülmez. Fakat gangliyon ağrılı ise ve direnaja cevap vermiyorsa cerrahi olarak çıkartılabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM