GDO Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GDO Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Son günlerde artan GDO vakaları, halkın tedirginliğine yol açtı. Artık neredeyse organik birşey alıp yemek mümkün değil. En son Adana’da bir fırına yapılan operasyon ile ekmeklerde GDO çıkmıştı. Bunun üzerine vatandaşlar da büyük endişe içine girdiler. Peki nedir bu GDO, zararları nedir? açıklayalım. GDO kullanımı ülkemizde yasaklar arasında. Fakat hayvan yemi olarak kullanımı serbest. GDO […]

Son günlerde artan GDO vakaları, halkın tedirginliğine yol açtı. Artık neredeyse organik birşey alıp yemek mümkün değil. En son Adana’da bir fırına yapılan operasyon ile ekmeklerde GDO çıkmıştı. Bunun üzerine vatandaşlar da büyük endişe içine girdiler. Peki nedir bu GDO, zararları nedir? açıklayalım.

GDO kullanımı ülkemizde yasaklar arasında. Fakat hayvan yemi olarak kullanımı serbest. GDO genelde soya, mısır, pamuk ve kanola gibi ürünlerde sıkça kullanılıyor. GDO’nun en ciddi yan etkisi antibiyotik direnci ve alerjenite’dir. Kişiler üzerinde alerjik reaksiyonlara sebep olabilir veya var olan alerjik reaksiyonu tetikleyebilir. Ayrıca GDO genom üzerinde toksin düzenlenmesini bozarak, vücudun toksinleri dışarı atmasına engel olur. Yapılan araştırmaya göre GDO maddesi kanser hücrelerinin ciddi oranda büyümesine neden olmakta.

GDO’un Kullanım Amacı ;

  1. Ürünlerin daha uzun süre dayanabilmesi ve raf ömrünün arttırılmasına yönelik.
  2. Tarım ürünlerinin besin değerinin arttırılması ve tadı ile görüntünün iyileştirilmesi.
  3. Az bir alanda farklı ürünler elde edilmesi.
  4. Besinlerin soğuk, sıcak, tuzlu, kuruluk gibi etkenlere karşı toleranslı hale gelmesi.

Son Adana vakası ile GDO denetiminin nasıl yapıldığı bir kez daha gündeme geldi. Denetimlerden yola çıkarak GDO’nun nasıl geldiğine de bir bakalım.

İthalat sırasında ekmeğin katkı maddesi ülkemize girerken sağlık analiz denetiminden geçmemiş olabilir ki bu ciddi problemdir. Bir iki sefer GDO’suz ürün girişinden sonra yapılan kontroller aksamış ve fırsatçılar bunu iyi değerlendirip sonrası girişlerde GDO’lu ürünleri sokmuş olabilir.

Firmanın yem işletmesi de olabilir. Böylece yasal yolla GDO girişinin rahatça yapılmış olması muhtemel. Eğer hal böyleyse ciddi bir takip sistemi oluşturulmalıdır.

Aynı tesis içinde yapılan işlemlerde üründen ürüne GDO bulaşma ihtimali olabilir.

Uzmanlara göre bir üründe GDO var demekle GDO bulaşmış demek arasında farklar var. GDO’lu ürün dendiğinde bilerek ve çıkar amaçlı bu iş tezgahlanmıştır. Ülkeye kaçak sokulan GDO bilinçli şekilde ürünlerde kullanılmış oluyor. Fakat GDO bulaşması hayvanlara verilen yemlerden geçebilir. Bu istenmedik bir hadise olsa da zaman zaman böyle vakalarda görülebilir. GDO bulaşması 1 defaya mahsus kabul edilebilir bir durum fakat tekrarında bunun farklı emeller uğruna uygulandığı saptanmış olur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM