Gebelik Sırasında Görülen Fizyolojik Değişimler

Gebelik Sırasında Görülen Fizyolojik Değişimler

Gebeliğin başlamasıyla artan gebelik hormonu nedeniyle anne adayının tüm hayati önem taşıyan organlarında da değişme olur. Bu değişimin sebebi vücudun hem anneyi hem bebeği idare edecek şekilde çalışması içindir. Bu değişimlerde bazı organların çalışma hızı artarken, bazıları yavaşlar. Bu değişimler uyum içinde olur. Dolaşım sistemi ve Kalp: Gebelik döneminde kan dolaşmında ciddi değişimler olur. Kan […]

Gebeliğin başlamasıyla artan gebelik hormonu nedeniyle anne adayının tüm hayati önem taşıyan organlarında da değişme olur. Bu değişimin sebebi vücudun hem anneyi hem bebeği idare edecek şekilde çalışması içindir. Bu değişimlerde bazı organların çalışma hızı artarken, bazıları yavaşlar. Bu değişimler uyum içinde olur.

Dolaşım sistemi ve Kalp:
Gebelik döneminde kan dolaşmında ciddi değişimler olur. Kan hacmi ve kırmızı kan hücre sayısı artar. Bu dönemde kanın sıvı kısmı daha fazla arttığı için kansızlık sorunu ortaya çıkar. Böyle bir durumda gebeye demir takviyesi gerekir. Fizyolojik olarak kandaki lokosit (beyaz kan hücresinde) artma görülür. Kanın pıhtılaşma eğilimi de artar. Kalp atışlarında artış olur. Bu gebeliğin erken döneminde başlar ve hamilelik ilerledikçe rahatsız edecek derecede artar. Progesteron hormonuna bağlı olarak ani pozisyon değiştirildiğinde tansiyonda düşmeler olabilir.

Solunum Sistemi:
Akciğerin çalışma kapasitesinde önemli bir azalma olur. Soluk alıp vermede güçlükler ortaya çıkar. Hamile kadın zor nefes alıp verdiği için daha kolay yorulur.

Üriner Sistem:
Rahimin büyümesi mesaneye baskı yaparak kapasitesini azaltır. Ayrıca değişen hormon dengesiyle hamile kadın daha çok idrara çıkar. Rahim üriterlere baskı yaptığından idrar akımı yavaşlar. Bunun sonucunda idrar yolu enfeksiyonları daha fazla görülür. Bazen mesane tam boşalmaz bu da idrar yolu enfeksiyonuna eğilimi arttırır. Gebe kadının mesanesini tam boşaltabilmesi için idrar yaparken öne doğru eğilmeleri ve ellerini dizlerine dayayıp destek almaları tavsiye edilir.

Sindirim Sistemi, mide-bağırsak:
yüzünden tüm kaslarla birlikte sindirim sisteminde gevşeme ve hareketinde yavaşlama olur. Reflü olarak adlandırılan rahatsızlıkla birlikte sıkça gaz ve kabızlık şikayeti görülür. Midede yanma gebelik boyunca görülür. Safra kesesi hareketinin yavaşlamasıyla taşlara, safra çamuruna safra kesesi tembelliğine yol açabilir. Bu dönemde anne adayında hemoroid gelişebilir.

Kas ve İskelet Sistemi:
Progesteron hormonu özellikle bel ve kalça olmak üzere tüm eklemleri yumuşatır. Bu bel ve kalça ağrısı olarak gebeye geri döner. Özellikle ayak kasları çabuk yorulur.

Memeler ve Genital Organ:
Gebeliğin ilk etkilediği organ memelerdir. Göğüslerde büyüme, meme uçlarında koyulaşma, damarlanma, hassasiyet görülür. Gebeliğin sonlarına doğru 8. aydan itibaren kolostrum ilk sütün salgılanması sık görülmektedir.
Dış genital organlarda renk değişimi, hassasiyet ve varisler gözükür. Hormonal uyarılar nedeniyle vajinal salgı artar. Vagina hassas ve cinsel ilişki ağrılı olabilir. Rahim kitlesi gebelik sonunda takriben 16 kat, hacim ise 500-1000 kat artmaktadır. Rahim doğumdan 40 gün sonra eski haline dönebilir.

Cilt:
Gebelik döneminde değişen hormon dengesi ciltte renk değişikliklerine ve cildin daha fazla hassaslaşmasına sebep olur. Yüzde chloasma adı verilen gebelik maskesi, yüzde ve vücutta sivilceler, saçlarda dökülme ve cansızlık, karın ve memelerde çatlamalar görülür.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM