Gilbert Hastalığı – Gilbert Sendromu

Gilbert Hastalığı – Gilbert Sendromu

Genetik bir hastalıktır. Çok nadir görülür. Hafif olan belirtilere hastalığın farkına varılmaz. Nasıl olduğu tam olarak bilinmemekdir. Fakat hastalıkta karaciğer hücreleri kandaki bilirubini alamamaktadır. Yani bilirubin karaciğerde gerektiği biçimde işlenip dışarı atılacak şekle gelmez. Bilirubinin suda eriyebilir hale dönüşüp safrayla atılabilmesi için başka bir maddeyle karışması (birleşmesi) gerekir. Gilbert hastalığı bilirubin ekseriyetle karışmaz veya gerektiği […]

Genetik bir hastalıktır. Çok nadir görülür. Hafif olan belirtilere hastalığın farkına varılmaz. Nasıl olduğu tam olarak bilinmemekdir. Fakat hastalıkta hücreleri kandaki bilirubini alamamaktadır. Yani bilirubin karaciğerde gerektiği biçimde işlenip dışarı atılacak şekle gelmez. Bilirubinin suda eriyebilir hale dönüşüp safrayla atılabilmesi için başka bir maddeyle karışması (birleşmesi) gerekir. bilirubin ekseriyetle karışmaz veya gerektiği biçimde değişikliğe uğramaz. Sarımsı bir pigment olan bilirubini karaciğer doğal olarak kendi üretir. Hafif bilirubin artışı olan bir hastalıktır. Doğuştan olduğu gibi 14-15 yaşlarında ve özzelleiklerle erkeklerde sık görülür. Zararsız bir türüdür. iyi huylu yapısı ile hastalık olarak kabul edilmez.

Hastalarda bilirubin arttığı dönemlerde halsizlik, bulantı, karnın üst kısmında ağrılar görülür. Karaciğer ve dalakta büyüme görülmez.

Karaciğer testleri normaldir. Karaciğer biyopsisi normaldir. Hemolitik anemi rahatsızlığıyla karıştırılabilir. Fakat kan sayımıyla bu hastalıktan kolayca ayırt edilebilir.

Hastalık dönem dönem şiddetlenip, sonra tekrardan hafifleyebilir. Yorgunluk, açlık, heyecan, üzüntü sarılığın ortaya çıkışını etkileyen etkenleridir.

Tedavi gerektirmeyen bir hastalıktır. Sarılık bir kaç gün içinde kendiliğinden kaybolur. Uzun süren sarılıklarda barbitüratlar verilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM