Gizli Kalp – Sessiz İskemi

Gizli Kalp – Sessiz İskemi

Kalp kasını besleyen koroner damarlarda daralma olduğu için, kan akımında belirgin bir azalma olur. Bu nedenle, kişide belirli bir efor sarfettiği zaman göğüste ağrı, sıkışma, yanma, nefes darlığı gibi şikayetler ortaya çıkar. Gizli kalp hastalığındaysa koroner damarlarda büyük ölçüde darlık oluğu halde kişi herhangi bir rahatsızlık hissetmez. Bu hastalıkta çoğunlukla belirti yoktur. Fakat bazen çabuk […]

Kalp kasını besleyen koroner damarlarda daralma olduğu için, kan akımında belirgin bir azalma olur. Bu nedenle, kişide belirli bir efor sarfettiği zaman göğüste ağrı, sıkışma, yanma, nefes darlığı gibi şikayetler ortaya çıkar. hastalığındaysa koroner damarlarda büyük ölçüde darlık oluğu halde kişi herhangi bir rahatsızlık hissetmez. Bu hastalıkta çoğunlukla belirti yoktur. Fakat bazen çabuk yorulma, hazımsızlık gibi kalp hastalığından şüphelendirmeyen şikayetler görülür. hastalığına tıp dilinde “” adı verilir. Bunun nedeni daha öncede belirttiğimiz gibi hastanın herhangi bir kalp şikayetinin olmamasıdır. hastalığı ailesinde kalp rahatsızlıkları olanlarda ve şeker hastalarında daha sık görülür. Erkeklerde 45 yaş, kadınlarda ise menopozdan sonra görülme oranı daha fazladır.

Bir çok hastalıkta olduğu gibi gizli kalp hastalığında da erken teşhis önemlidir. Sessiz iskemi teşhisi için efor testi, ritim hol teri (24 saatlik ), çok kesitli bilgisayarlı tomografi, gibi riski çok az olan tetkiklerden faydalanılır. Bu tetkiklerde hastalığın varlığından şüphe edilirse, kesin tanı için koroner anjiyografi yapılır. Tetkikler sonucu sessiz iskemi tanısı konan kişide şeker hastalığı varsa, kan şekerinin iyi kontrol edilmesi, tansiyon ve kolesterol yüksekliğinin tedavisi, sigara kullanıyorsa bırakması, fazla kilolarından kurtulması gibi tedbirler alınır. Ayrıca doktoru tarafından verilen ilaçların düzenli kullanımı önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM