Glokom – Göz Tansiyonu

Glokom – Göz Tansiyonu

Göz küresi içindeki basıncın artması ve buna bağlı gelişen bozukluklara göz tansiyonu yani glokom denir. Göz küresi elastiki bir yapıda değildir. Bu yüzden içi sıvı ile dolu olan ön kamaranın hacmi artar ve göz içi basıncı direkt olarak etkilenir. Oluş nedenlerine göre 4 çeşit glokom vardır. Basit glokom: Genelde 40 yaş üstünde genetik bir hastalık olarak görülür. […]

Göz küresi içindeki basıncın artması ve buna bağlı gelişen bozukluklara yani  denir. Göz küresi elastiki bir yapıda değildir. Bu yüzden içi sıvı ile dolu olan ön kamaranın hacmi artar ve göz içi basıncı direkt olarak etkilenir. Oluş nedenlerine göre 4 çeşit glokom vardır.

: Genelde 40 yaş üstünde genetik bir hastalık olarak görülür. Baştan tek taraflıdır ve uzun yıllar herhangi bir şikayete yol açmaz. Sonradan görüş azalmaya başlar ve tedavi edilmediği takdirde körlüğe neden olabilir. Teşhis için yapılan muayene sırasında iris ve korna arasındaki açının açık olduğu görülebilir. Schlemm kanalı tıkanmış, kamara sıvının dışarı çıkışı zorlaştığından göz içi basıncı 24-40 mm Hg. yükselmiştir. Sıvının dışarı akmasını kolaylaştıran ilaçlar yada kamara sıvısının debisinin azalması için ilaçlar verilir. İlaç tedavisi işe yaramazsa cerrahi müdahale gerekebilir.

: İris ve kornea arasında ki açı 20 dereceden küçüktür. Akut glokomda denilen bu durumda şiddetli baş ve göz ağrısı görülür. Buna mide bulantısı ve kusma eşlik edebilir. Göz içi basıncı 70-80 mm Hg. ye kadar yükselebilir. Görme azalmakta, ışıklar etrafında renkli halkalar görülmeye başlanabilir. Gözde kanlanma ve görmede bulanıklı olabilir. Tedavide pilokorpin kullanılır. Tedavi yarara sağlamazsa cerrahi müdahaleye başvurulur.

İkincil glokom: Bu hastalık bir takım ilaçların kullanımından sonra herhangi travmalardan sonra oluşabilir.

: Buna büftalmi adı da verilir. Çocuklarda ışıktan kaçma ve göz yaşarması şeklinde kendini belli eder. Tıbbi tedavi fayda vermezse ameliyat edilmesi şarttır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM