Göğüs Estetiği – Meme Küçültme

Göğüs Estetiği – Meme Küçültme

Göğüs kadını kadın yapan en önemli organdır. Göğüslerin normalden büyük olması kadını ruhsal açıdan etkilediği gibi sağlık sorunlarına da yol açar. Göğüs küçültme ameliyatları, büyük göğüslerin sebep olduğu baş ve omuz ağrısı, sırtta, boyunda kas gerilmeleri, sütyen askılarıyla omuzda çöküklük, kronik göğüs ağrısı, kişisel temizlikle ilgili problemlerde yapılır. Meme küçültme ameliyatlarında; küçülmenin yanında göğüs dikleştirmede yapılır. […]

Göğüs kadını kadın yapan en önemli organdır. Göğüslerin normalden büyük olması kadını ruhsal açıdan etkilediği gibi sağlık sorunlarına da yol açar. Göğüs küçültme ameliyatları, büyük göğüslerin sebep olduğu baş ve omuz ağrısı, sırtta, boyunda kas gerilmeleri, sütyen askılarıyla omuzda çöküklük, kronik göğüs ağrısı, kişisel temizlikle ilgili problemlerde yapılır. Meme küçültme ameliyatlarında; küçülmenin yanında göğüs dikleştirmede yapılır. Araştırmalarda büyük göğüslerin diyabete neden olabildiği ortaya çıkmıştır. Bazı hastalarda göğüs büyüklüğü obezite ile ilgili olabileceğinden zayıflamak faydalıdır. Zayıflamak meme üzerinde etkili olamasa da hastanın ameliyatı sırasında oluşabilecek risk olasılığını azaltır.

Aşırı büyük göğüsler kamburlaşmaya, meme altı mantarına kadar çeşitli rahatsızlıklara neden olur. Meme küçültme operasyonunda göğüsün uygun bölümlerinden doku ve deri fazlaları çıkartılır. Göğüs uçları da olması gereke yere alınır. Meme başı yukarı alınırken aynı zamanda meme başı ve halkasının beslenmesi ve duysal sinir bağlantılarının korunması için çeşitli yöntemler kullanılır. Meme küçültme için günümüzde en uygun yöntemlerden biri inferior pediküldür. Bu metot sayesinde göğüs başı halka kısmı süt kanallarının bir kısmı korunabilmektedir. Ameliyat sonrasında göğüs altında ters T şeklinde bir iz kalır. Bu izin en az kalması için cerrahlar her türlü tedbiri alır. Fakat her insanın yara iyileşmesi, ten rengi farklılık gösterdiğinden göğüste oluşacak izin ne kadar olacağını kestirmek güçtür. Göğüs küçültme ameliyatından sonra emzirme olamayabilir. Ancak yapılan araştırmalarda göğüs küçültme ameliyatlarından 2-3 sene sonra büyük oranda süt kanallarının tekrar açıldığı ve süt vermenin mümkün hale geldiği görülmüştür. Göğüs küçültme ameliyatı sonrası göğüs başı etrafındaki iz renk değişimi sınırında olduğu için görünmez.

Estetik plastik cerrah, göğüsü inceler ve çıkarılacak meme dokusuna, sarkıklığına ve farklı nedenlere bakarak hastaya yapılacak ameliyata karar verir. Ameliyat sonrasında oluşabilecek komplikasyonlar arasında, kanama, hematom ve infeksiyon sayılabilir. Meme küçültme ameliyatından sonra oluşan ağrılar, ağrı kesici ilaçlarla tedavi edilir. Ameliyattan sonra 2-3 pansuman yapılır ve dikişler 12-15 gün arasında alınır. Ameliyat izleri bir kaç ay farkedilebilir derecededir. Altı ay ile bir yıl aradan sonra izler ten rengine daha fazla yaklaşacağı için belirsiz hale gelmeye başlar. Ameliyat planlamasında en önce göğüs ucunun normalde bulunması gereken yer işaretlenir ki bu yer; hastanın boyuna göre köprücük kemiği ortası ile göğüs ucunu birleştiren çizgi üzerinden 19-21 cm uzaklıktadır. Sonrasında “WİSE PATERNİ” adı verilen meme kalıbı kullanılarak memeyi oluşturacak kısım belirlenir. Anahtar deliğine benzeyen bu kalıpla işaretlenen bölgenin altında ve dışında kalan göğüs dokusu ve deri çıkarılır. Meme küçültme ameliyatının ertesi günü pansuman yapılır ve daha büyük sargı kullanılır. Ameliyatın ertesi günü hasta ayağa kalkar. 2-3 güne kadar günlük işlerini yapar hale gelir. Ameliyat sonrasında göğsü saran özel sütyenler takılır. Hastanın bu sütyeni en az iki hafta kullanması şarttır. Bu sütyen meme için kalıp vazifesi görürken yaranın iyileşmeye başlamasıyla ödemde azalır..

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM