Göğüs Küçültme Ameliyatı

Göğüs Küçültme Ameliyatı

Göğüs küçültme ameliyatına “Reduction Mammoplasy” de denir. Göğsü büyük kadınlar için uygulanır. Memeden yağ, deri, meme dokusu çıkartılarak memeler daha küçük, sıkı ve hafif hale gelir. Aynı işlem sırasında meme başı etrafındaki koyu renk halkanın çapı da küçültülür. Bu ameliyatta amaç kadına daha küçük ve vücut oranına yakışan memelerdir. Göğüs küçültme ameliyatının estetikten öte fiziksel […]

Göğüs küçültme ameliyatına “” de denir. Göğsü büyük kadınlar için uygulanır. Memeden yağ, deri, meme dokusu çıkartılarak memeler daha küçük, sıkı ve hafif hale gelir. Aynı işlem sırasında meme başı etrafındaki koyu renk halkanın çapı da küçültülür. Bu ameliyatta amaç kadına daha küçük ve vücut oranına yakışan memelerdir. Göğüs küçültme ameliyatının estetikten öte fiziksel rahatlamada amaçlanır. Bu ameliyat için başvuran kadınların çoğu büyük ve sarkık göğüs, aktivitelerinin kısıtlanması, fiziksel rahatsızlıklar ve sağlık sorunu sebebiyle yaptırırlar. , meme gelişimi tamamlanmadan yapılmaz. Fakat göğüs aşırı derecede büyükse ve fiziksel olarak rahatsızlık veriyorsa erken yaşlarda da yapılması olasıdır. Bu ameliyatın riskli yönleride vardır. Örneğin göğüslerde simetri yakalanamayabilir. Küçültme yetersiz olabilir. Bu yüzden mutlaka bu operasyonu deneyimli ve iyi bir cerrahın yapması gerekir.

Göğüs Küçültme Ameliyatı:
Ameliyat süresi 3 saat kadar sürer. Genel anestezi ile tam donanımlı bir hastanede yapılır. Hasta ameliyattan bir gün sonra çıkar. Hastanın günlük hayata, işine dönmesi 4-5 gün içinde olur. Ameliyat şu sırayla gerçekleşir. Önce kalem ile kesilecek yerler işaretlenir. Meme başı ve derisi soyularak çıkartılır ve meme dokusu ortaya çıkarılır. Fazlalık dokular kesilerek alınır. Kalan dokular birbirine yaklaştırılarak dikilir. En son olarakta deri dikişlerle kapatılır. Göğüs küçültme ameliyatları izsiz olmaz. Bir çok göğüs küçültme ameliyatı tekniği vardır. ; meme çevresinden aşağıya dik bir izin olduğu ve meme altında uzun yatay çizginin olmadığı bir ameliyattır. Bu ameliyat tekniğinde izler daha az ve doğal görünümlüdür. Gençlerde ve uygun memelerde hemen hemen hiç izin olmadığı ameliyat teknikleri de vardır. Emzirme ihtimali olan kadınlarda aynı teknikle fakat süt kanallarının korunduğu bir takım farklı tekniklerde uygulanır.

Ameliyat Sonrası:
Göğüs küçültme ameliyatları sonrasında bir pansuman bezi üzerine elastik bandaj sarılır veya cerrahi sütyen giydirilir. İlk bir kaç gün birikebilecek kan ve sıvıları dışarı almak için iki memenin yanlarından ince dren yerleştirilebilir. Ağrılarınız bir kaç gün sürebilir ve bunun için ağrı kesici kullanabilirsiniz. Drenler; duruma göre değişmekle birlikte genelde bir iki gün sonra çıkartılır. Bandajlar 5. günde çıkartılır ve genelde alınması gereken dikiş yoktur. Ameliyattan sonraki ilk reglinizde (adetinizde) göğüsler şişip ağrıyabilir. Bir kaç ay boyuncada keskin ağrılar meydana gelebilir. Ameliyat sonrasında dokularda oluşabilecek şişmeler yüzünden memede his kaybı oluşabilir. Bu 6 haftaya kadar iyice iyileşir. Bazı hastalarda da 1 yıl veya aşkın bir süre devam edebilir. Memenin ameliyat sonrası şişliği ve morluğu bir iki hafta içinde düzelir fakat gerçek şeklini alması 6 ay ile 1 yıl sürebilir. Ameliyat izleri belirgin ve kalıcıdır. Fakat zaman geçtikçe soluklaşırlar. Eğer isteniyorsa izleri için ilave işlemler yapılabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM