Göz Kapağı Ameliyatı (Blefaroplasti)

Göz Kapağı Ameliyatı (Blefaroplasti)

Blefaroplasti yani göz kapağı ameliyatı alt ve üst göz kapağındaki fazla yağ torbalarını, kasları uzaklaştırmaktır. Düşük göz kapakları sisi olduğunuzdan daha yaşlı yorgun göstermekle birlikte, görmenize de engel olur. Bu ameliyat sonrasında daha canlı ve genç bir görünüme sahip olabilirsiniz. Blefaroplasti tek başına yapılabileceği gibi, plastik cerrah uzmanı eğer isterseniz bu ameliyat sırasında kaşları kaldırma, alnı […]

yani  alt ve üst göz kapağındaki fazla yağ torbalarını, kasları uzaklaştırmaktır. Düşük göz kapakları sisi olduğunuzdan daha yaşlı yorgun göstermekle birlikte, görmenize de engel olur. Bu ameliyat sonrasında daha canlı ve genç bir görünüme sahip olabilirsiniz. Blefaroplasti tek başına yapılabileceği gibi, plastik cerrah uzmanı eğer isterseniz bu ameliyat sırasında kaşları kaldırma, alnı germe, kırışıklıkları için uygulamalar önerebilir. Hasta ameliyat öncesi ve sonrasında cerrahın uyarılarına uymak için özen göstermelidir. Doktorunuz size uygulanacak yöntemleri planladıktan sonra sizi anestezi, ameliyat riskleri, hastane ve ameliyat bütçesi konusunda bilgilendirir.

Üst ameliyatında plastik cerrahi öncelikle izlerin gizlenebilmesi için doğal çizgi ve kıvrımları belirler. Ameliyat sırasında yağ fazlası çıkarılır, kas fazlaları ve cilt sarkıklıkları uzaklaştırılarak, izlerin az olması, görünmesi için, zarif olması ve ince dikişlerle kapatma sağlanır.

Alt göz kapağında yapılan lesi hemen kirpik diplerine yapılarak izlerin saklanması sağlanır. Yağ torbaları, fazla kas ve sarkıklar uzaklaştırılarak yine ince bir dikişle kapatılır. Eğer sadece yağ torbaları ise kesi göz kapağı içinden yapılır.

Normal şartlarda 2 saat süren ameliyat bittiğinde dikiş yerlerine göz merhemi kullanılır ve soğuk kompresler konur. Gözün kurumasını engelleyen damlalarda kullanılabilir. Başın yüksekte tutulması ve uygulanacak soğuk kompres iyileşmeyi hızlandırır. Bir hafta süresinde gözde batma ve yanma hissi olur. Dikişler 4-5 günde alınır. Bir kaç hafta süreyle gözlerde sulanma, ışığa duyarlılık, görmede bulanıklı, şaşı görme gibi durumlar olabilir. 10 gün içinde günlük hayata geri dönersiniz. Ancak rüzgar güneş gibi doğa etkilerinden gözlerinizi korumanız gerekebilir. Daha önce göz kapağı ameliyatı olan kişiler, bu durumu düzeltmek için ikinci bir ameliyat yaptırabilirler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM