Miyopi İçin Öneriler

Miyopi İçin Öneriler

Miyopi rahatsızlığı uzağı net görememe durumudur. Son dönemlerde artan miyopi şikayetleri miyopiden korunma yolları, miyopiden nasıl korunulur gibi başlıkları gündeme getirdi. Dikkat edilecek bazı noktalar ile gözleri miyopiden koruyabilirsiniz. 20-20-20 Kuralı ; Miyopi genelde göz kaslarının stres, yorgunluk ve aşırı yüklenme sonrasında meydana geliyor. Kaslar gevşeyemediği için miyopi ortaya çıkıyor. Bu sorun genelde uzun süreli yakın […]

Miyopi rahatsızlığı uzağı net görememe durumudur. Son dönemlerde artan miyopi şikayetleri miyopiden korunma yolları, miyopiden nasıl korunulur gibi başlıkları gündeme getirdi. Dikkat edilecek bazı noktalar ile gözleri miyopiden koruyabilirsiniz.

  1. 20-20-20 Kuralı ; Miyopi genelde göz kaslarının stres, yorgunluk ve aşırı yüklenme sonrasında meydana geliyor. Kaslar gevşeyemediği için miyopi ortaya çıkıyor. Bu sorun genelde uzun süreli yakın çalışma ve yoğun odaklanmalardan sonra meydana çıkıyor. 20-20-20 kuralı ise 20 dakikada bir 20 saniye 20 metre uzağa odaklanma durumudur. Eğer uzun süreli çalışmalarınız varsa bunu mutlaka farklı saatlere ayırmanızı öneririz.
  2. Mesafe arası ; Çocuklardan başlayacak olursak, göz sağlığı için 7 yaşından önce asla çocukların eline telefon veya tablet gibi cihazlar verilmemelidir. Kişiler için cep telefonu, laptop, bilgisayar ve tablet gibi elektronik cihazlara en az 40 cmlik mesafeden bakılması çok önemli.
  3. Sosyal medya ; Akıllı cihazların günden güne yaygınlaşmasıyla gelen sosyal medya çılgınlığına asla kapılmayın. Uzun zaman geçirmek sizin akıllı cihazlara daha yakından bakmanıza neden olacak ve miyopinin ortaya çıkması hızlanacaktır.
  4. Doğal ışıklardan mahrum kalmayın ; Monitör ekranı aydınlatması ortam ışığından daha hafif olmamalı. Ayrıca monitör ekranı göz seviyesinin altında bulunmalı ve yukarıda belirttiğimiz 20-20-20 kuralı uygulanmalıdır.
  5. Telefon ve tablet ; Okul çağındaki çocuklarda kesinlikle tablet ve telefon yasaklanmalı eğer ders için kullanılacaksa ders bitinceye kadar müsade gösterilmelidir. Onun dışında oyun vb. için kullanımlarda 1 saatlik zamanı 15 dk şeklinde periyotlara ayırın.
  6. Spor yapın ; Spor faaliyetleri yapmak miyopiyi engelliyor. Nasıl oluyor diyorsanız telefon veya bilgisayar başında geçireceğiniz zamanın yarısını günlük yürüyüş yaparak, evde bir takım egzersizler uygulayarak geçirmeniz sizin miyopiye yakalanma şansınızı azaltır.
  7. Karanlık ortam ; Uyuma esnasında odanın karanlık olmasına dikkat edin. Gece lambası veya herhangi bir ışık yakmayın. Göz sağlığı için karanlıkta uyumak şart. Eğer uyuma sırasında telefon ekranına bakmak gibi durumlar göz kaslarının yorulmasına neden olur.

Göz vücuttaki en hassas yerlerden biri olduğu için göz sağlığınıza mutlaka dikkat etmelisiniz. Eğer zamanla uzağı tam net görememe durumu ortaya çıkarsa mutlaka bir göz doktoruna gitmeniz gerekiyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM