Gözyaşı Kesesinde İltihaplanma – Dakriosis

Gözyaşı Kesesinde İltihaplanma – Dakriosis

Göz yaşı kesesi göz çukurunun içinde köşede yer alır ve göz yaşı kesesinin iltihaplanmasına dakriyosis denir. Gözyaşı glandula lakrimalis denen göz yaşı bezinin salgısına denir. Bu konjonktivanın ve korneanın bütün yüzeyini ıslattıktan sonra gözün iç köşesinde toplanır ve göz kapaklarının kenarında bulunan gözyaşı noktalarından (puneta lacrimale) gözyaşı kesesine girer. Burun köküne doğru 15 mm. uzunluğunda […]

yaşı kesesi göz çukurunun içinde köşede yer alır ve göz yaşı kesesinin iltihaplanmasına dakriyosis denir. Gözyaşı glandula lakrimalis denen göz yaşı bezinin salgısına denir. Bu konjonktivanın ve korneanın bütün yüzeyini ıslattıktan sonra gözün iç köşesinde toplanır ve göz kapaklarının kenarında bulunan gözyaşı noktalarından (puneta lacrimale) gözyaşı kesesine girer. Burun köküne doğru 15 mm. uzunluğunda ve 3mm. genişliğinde olan gözyaşı, bir kanal ile devam eder. İşte gözyaşlarını gözden burun boşluğuna akıtan iltihaplanmaya neden olur. En çok 3-12 haftalık bebeklerde görülür.

Gözyaşı kesesinde şişme, kızarıklık ve ağrı vardır. Gözyaşı kesesinin ve kanalının tıkanması ağrı ve kızarıklık olmadan da iltihaplanmaya neden olabilir.

tedavisinde, göze sıcak ve ıslak pansuman uygulamak ve antibiyotikli pomatlar sürmek ve ağız yoluyla antibiyotik almaktır. Şiddetli bir enfeksiyon durumu varsa, enfeksiyonu temizlemek ve yeniden nüksetmesini önlemek için gözyaşı kanalını genişletip sonda yapmak için cerrahi müdahale ile bir delik açılır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM