Guatr

Guatr

Tiroid (kalkan) Bezi boynun ön yüzünde, nefes borusunun iki yanında bulunan, iç salgı bezidir. Bu bez salgıladığı hormonla vücudumuzun çalışma hızını belirler. Yani salgıladığı hormon azalırsa vücudun çalışma hızı düşer, fazlaca hormon salgılanırsa vücudun çalışma hızı artar. Tiroid bezinin iltihabi ve tümoral olmayan (kanser dışındaki bir sebep) büyümelerine ise guatr denir. Guatr tedavisi mümkün olan […]

Tiroid (kalkan) Bezi boynun ön yüzünde, nefes borusunun iki yanında bulunan, iç salgı bezidir. Bu bez salgıladığı hormonla vücudumuzun çalışma hızını belirler. Yani salgıladığı hormon azalırsa vücudun çalışma hızı düşer, fazlaca hormon salgılanırsa vücudun çalışma hızı artar. Tiroid bezinin iltihabi ve tümoral olmayan (kanser dışındaki bir sebep) büyümelerine ise guatr denir. mümkün olan bir hastalıktır. Fakat gecikilirse cerrahi müdahaleye kadar gidebilir. Tek bir hastalık değildir. Belirtileri ve tedavileri birbirinden ayrı hastalıklar grubunu kapsar. Guatr rahatsızlıklarını 3 ayrı grupta ele alabiliriz.

Hipotiroidi: Trioid bezinin az hormon salgıladığı durumlarda ortaya çıkar. Salgılanan hormon az olduğu için vücudun çalışma hızı yavaşlar buna harekette ağırlaşma ve duygusal küntleşme (hissizleşme) eşlik eder. Genelde iç hastalıkları ve endokrinoloji uzmanları tedavi eder. Bu tip hastalara gereken hormon ilaçla verilerek tedavi edilir.

Tiroid bezinin az çalışması sonucu ortaya çıkan durumlar;
Kilo alma
Nabzın düşmesi
Kabızlık
Soğuktan rahatsız olma
Kısık ses
Aşırı adet görme
Cildin-saçın kuru ve kalın olması
Güçsüzlük, hareketlerde yavaşlama

Hipertroidi: Tiroid bezinin normalden fazla hormon salgıladığı durumdur. Zehirli guatrda denir. Normalden fazla salgılanan hormon yüzünden vücud hızlı çalışır. Bu grupta da üç tip guatr vardır. Birincisi bezin tümünün büyüdüğü (Basedow Hastalığı), ikincisi fazla hormon salgılayan tek bir yumrunun olduğu (Toksik Adenom), üçüncüsü irili ufaklı çok sayıda yumrunun oluştuğu (Plummer Hastalığı) hastalıklar.

Tiroid bezinin fazla çalıştığında ortaya çıkan belirtiler;
İştah artmasına rağmen kilo kaybı
Ayaklarda şişme
Ender adet görme
Sıcaktan rahatsız olma, terleme
Ellerde ve dilde titreme
Sinirlilik, duygusal değişiklikler
Büyük abdeste sık çıkma
Taşikardi ( nabzın yükselmesi uykuda bile)
Göz belirtileri (göz kapağı tembelliği, gözlerin dışarı doğru çıkması, çift görme)

Hormon dengesizliği olmayan guatr hastaları
Bu grupta üç çeşit guatr bulunur. Birincisi (diffüz guatr) bunda dengeli şekilde tamamı büyür; ikincisi, tiroid bezinde tek bir yumru (nodül) oldur (soliter tiroid nodülü) ve üçüncüsü tiroidde çok sayıda yumrunun olduğu (multinodüler guatr) hastalıklar.

ve iyot etkisi:
Tiroid bezi iyotu kullanarak hormon üretir. İyotun yokluğu guatr demektir.. Guatr hastalığını engellemek için iyot eksikliğinin giderilmesi gerekir.

Guatr hastalığından şüphe eden kişiye hangi testler yapılır?
Ultrason yaptırmak, kandaki hormon miktarlarını kontrol etmek ve tiroid bezinin yapısını görmek için genellikle teşhis için yeterlidir. Gerekli görülürse başka testlerde yapılır. Sintigrafi ve iğne biyopsisi gibi..

Teşhisten sonraki tedavi süreci nedir?
Tedavide üç durum söz konusudur:
• Hormon yetersizliği olan guatr hastalarına bu hormon ilaç şeklinde verilir.
• Hormon fazlalığı olan hastalara hormon yapımına mani olacak ilaçlar verilir. Hormon seviyesi normale indiğinde radyoaktif iyot veya ameliyat ile tedavi yapılır.
• Ameliyat gerektiren durum ise hormon dengesizliği yaşamadığı ama tiroid bezinde nodüllerin olduğu durumlardır.

Her yaş grubunda ve her cinste görülebilen guatr; hormon dengelerinin sık sık değişmesi gibi nedenlerden dolayı kadınlarda daha yaygın görülür. Bazı bölgelerde görülme oranı yüksektir. Öreğin Doğu Karadeniz ve İç Anadolu’da daha fazla görülür. Unutmamak gerekir ki Guatr tedavi edildiği halde sonradan yeniden ortaya çıkabilen bir hastalıktır. Bunu engellemek için belirli aralıklarla doktor kontrolünde olmak en iyi yoldur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM