Guillain-Barre Sendromu

Guillain-Barre Sendromu

Guillain Barre akut bir sendromdur. Bazı kişilerde bağışıklık sisteminin sinir hücrelerine zarar vermesi nedeniyle gelişir. Sinir liflerini kaplayan miyelin tabakasının iltihap ve tahribi sonucunda meydana gelir. Periferik sinirlerin bir bölümünde veya tamamında ciddi hasarlara yol açar. Guillain-Barre sendromunun nedeni bilinmemektedir. Fakat hastalar üzerinde yapılan araştırmada hastaların 3’te 2’sinde viral bir enfeksiyon sonrasında ortaya çıktığı görülmüştür. […]

akut bir sendromdur. Bazı kişilerde bağışıklık sisteminin sinir hücrelerine zarar vermesi nedeniyle gelişir. Sinir liflerini kaplayan miyelin tabakasının iltihap ve tahribi sonucunda meydana gelir. Periferik sinirlerin bir bölümünde veya tamamında ciddi hasarlara yol açar. Guillain-Barre sendromunun nedeni bilinmemektedir. Fakat hastalar üzerinde yapılan araştırmada hastaların 3’te 2’sinde viral bir enfeksiyon sonrasında ortaya çıktığı görülmüştür.

Viral enfeksiyon; Epstein-Barr virüsünde olduğu gibi bir tür herpes olabilir ya da grip, nezle veya diğer basit enfeksiyonlardan sonra da ortaya çıkabilir. Ayrıca bu sendrom Hodgkin hastalığı gibi diğer rahatsızlıklarla beraberde görülebilir. Tüm görülen vakaların %5-10’u bir ameliyat sonrasında ortaya çıkar.

 

Belirtiler

– Ayak veya el parmaklarına yayılan uyuşmalar ve karıncalanma

– Yaygın görülen karıncalanma

Belirtileri, neden olan iltihaplanma yada ameliyat sonrasında bir ila dört hafta arasında ortaya çıkar. El ayak parmaklarında karıncalanmanın ardından genel bir kas zayifetide oluşabilir. Bu kas zafiyeti bacak ve kollara yayılır, yüze yayılır. Çok ciddi vakalarda bu zafiyet felce olarak kendini gösterebilir. Solunum kasları etkilenebilir. Göz, konuşma, solunum, çiğneme ve yutkunma kaslarına da yayılabilir.

Guillain-Barre sendromunun en ağır vakası acil tıbbi müdahale ile ve hastanenin yoğun bakım servisine kaldırılmalıdır. Bu rahatsızlığı yaşayan kişiler solunumda yardıma ihtiyaç duyabilirler.

İyileşme dönemi genelde bir kaç ay süren bir devreden sonra gelir. Ciddi durumlarda uzun süren bir rehabilitasyon dönemine gereksinim olur. Bütün vakaların takriben %10’unda kalıcı sakatlık görülür. Bu hastalığın ölüm oranın %3-4 arasındadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM