Gül Hastalığı – Pitriasis Rosea

Gül Hastalığı – Pitriasis Rosea

Pitriasis rosea “pullu gül renkli” demektir. En fazla gençlerde (10-35 yaş arası) görülen zararsız bir döküntüdür. Kolların üst bölümünde, gövdede, boyunda ve bacakların üst tarafında görülen, hafif kaşıntılı seyreden kırmızı noktacıklar belirtileri arasındadır. Gövdenizde görebileceğiniz tek bir kırmızı pullu leke ilk belirti olabilir. Bir kaç gün içindede başka lekeler görülür. Bu döküntülere bir virüsün sebep […]

“pullu gül renkli” demektir. En fazla gençlerde (10-35 yaş arası) görülen zararsız bir döküntüdür.

Kolların üst bölümünde, gövdede, boyunda ve bacakların üst tarafında görülen, hafif kaşıntılı seyreden kırmızı noktacıklar belirtileri arasındadır. Gövdenizde görebileceğiniz tek bir kırmızı pullu leke ilk belirti olabilir. Bir kaç gün içindede başka lekeler görülür.

Bu döküntülere bir virüsün sebep olduğu düşünülmektedir. Hastalığın nedeni belli değildir. Sebebi bir bakteri veya mantar enfeksiyonu değildir. Ayrıca bir alerjik reaksiyon da değildir. Herhangi bir iç hastalıkla ilişkisi yoktur. Döküntüler 3 ila 10 hafta içinde kaybolacağı gibi geçmesi yıllarda alabilir. Doktora gittiğinizde başka hastalığın belirtisi olup olmadığına bakmak için kan tahlili isteyebilir. Tanısı dermatolojik muayeneyle konur.

Tedavi

Tedavi şekli yumuşak olmalıdır. Tahriş edici bir durumda döküntüler, vücudun farklı yerlerine yayılabilir. Hafif yağlayıcılar ve kaşıntı losyonları kaşıntıyı azaltmak veya yok etmek için faydalıdır.

Bu döküntünün tedavisi yumuşak bir şekilde olmalıdır, çünkü cildi tahriş etmek, bu döküntülerin, vücudun başka yerlerine de yayılmasına yol açar. Hidrokortizon kremi de yararlı olabilir.

Döküntülü kişiye aşırıya kaçmadan, makul bir ölçüde güneş banyosuda yaptırılabilir. Doktorunuz size antihistamin tabletleri de verebilir.

Aşağıda Yapabileceğiniz ve Pityriasis Roseanın neden olduğu rahatsızlığı hafifletmede işe yarayabilecek Bilgiler Bulunmaktadır:
Ilık suyla banyo yapın veya duş alın.
Yulaf lapası banyosu yapın. Yulaf lapası banyosu ürünlerini eczanelerden alabilirsiniz.
Kurdeşen üzerinde çinko oksitli krem veya kalamin losyonu kullanın.
Eğer terlemek, kaşıntıyı daha kötü kılıyorsa, fazla ve yorucu fiziksel faaliyetlerden kaçının.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM