Gut Hastalığı

Gut Hastalığı

Gut hastalığı; damla hastalığı, nikris ve podagra isimleriylede bilinir. Pürin adındaki bir maddeyle alakalı oluşan bir sorun nedeniyle gelişir. Vücuttan atılması gereken maddeler ürik aside (ürik asit idrarda bulunan bir atık üründür) dönüştürülerek atılır. Bu asit pürin maddesinin yok edicisidir. Gut hastalığı Romatizmal bir hastalıktır. Metabolik ve Renal diye iki tipe ayrılır. Metabolik olanda, pürinli […]

; , nikris ve podagra isimleriylede bilinir. adındaki bir maddeyle alakalı oluşan bir sorun nedeniyle gelişir. Vücuttan atılması gereken maddeler ürik aside ( idrarda bulunan bir atık üründür) dönüştürülerek atılır. Bu asit maddesinin yok edicisidir. Romatizmal bir hastalıktır. Metabolik ve Renal diye iki tipe ayrılır. Metabolik olanda, pürinli maddelerin fazla yapımı, renal tipinde bu maddenin böbreklerden yetersiz düzeyde atılması söz konusudur. Her durumda vücutta artan pürin maddesi ürik asite (ürat) dönüşür ve vücutta ürat miktarı artar. Bu eklemlerde, eklem kılıflarında, kulak kepçelerinde, deride birikir. Bu birikime tofus adı verilir. İltihaplanmaya yol açar. Erkeklerde kadınlara oranla çok daha fazla görülür. Hastaların %90’ı erkektir. Yaş ilerledikçe kanda olan ürik asit miktarı da artar.

hastalığında genetik önemlidir. Dengesiz ve aşırı beslenme ve alkol hastalığın gelişmesinde önemli rol oynar. atağı ilk olarak genelde ayak baş parmağı ekleminde başlar. Eklem; şiş, çok ağrılı, üzeri kırmızı renktedir. El, ayak başparmağı, diz ve dirseklerde şişkinlik meydana gelir. Kronik böbrek iltihabı olanlarda, idrar söktürücü ilaç kullananlarda, kandaki ürik asit miktarı artar. hastalarının protein ağırlıklı beslenmeleri krizi tetikleyebilir. Bazı hastalıklar, gutun ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bunlar; şeker hastalığı, yüksek tansiyon, şişmanlıktır.

Nikris yani gut hastalığının teşhisin konulması için dokularda ürat birikmeli ve eklemin en az birinde artrit meydana gelmelidir. Kandaki ürik asit miktarının yüksekliği tek başına bu hastalığın sebebi olmaz. Film çekimi de şişliklerin görülmesini sağlar. Fakat kesin tanısının konması için, eklemlerden sıvı alınır, ürik asit kristallerinin oluşumu tespit edilmeye çalışılır. Bu eklem sıvısı, şişmiş ve ağrılı olan eklemden alınır. Rahatsızlık akut hastalıklarla gelişir. Kesin bir tedavisi yoktur.

Ürik asit normal değerleri:

Erkeklerde : 2.5 – 8.0 mg / dL

Kadınlarda : 1.5 – 6.0 mg / dL

Atakların tedavisi:

Böyle bir durumda hasta yatak istirahatine alınır ve kolşisin, kortikosteroid, antiinflamatuvar grubu ilaçlar verilir. Ataktan sonra, hastalık, herhangi bir belirti vermeden devam eder.

Atak arasında yapılacak tedavi:
Gut krizi tedavi edildikten sonra hastanın soğuk ve rutubetten korunması gerekir. Hasta kilo vermeli, beslenmesine dikkat etmeli ve günde 2-3 litre su içmelidir.

Diyet: Sakatatlar, konserve balıklar, diğer deniz ürünleri, et suları kullanılmamalı, beyaz et ve sığır eti ise az miktarda da olsa tüketilebilir ürünlerdir. Alkolden kesinlikle uzak durulmalı. Çay, kahve, kakao ise bu maddelerde de az miktarda da olsa pürin olduğu için az tüketilmelidir. Pirinç ve tereyağı kullanılabilir. Tereyağında hiç pürin maddesi yoktur. Baklagiller bol miktarda pürin içerdiği içinden alınmamalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM