Hamile Kalmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamile Kalmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Makalemizde Hamile kalmanız için neler yapılmalı konusu işlenecektir. Çocuk yapmaya hazır olduğunuzu düşünüyorsanız, artık vakti geldi diyorsanız, ilk önce yapmanız gereken cinsel hayatınızı planlamanızdır. Adetleri düzenli bir kadının hamile kalabilmesi için en uygun dönem, adetin ilk gününden itibaren 11 ila 17’nci günleri arasıdır. Eğer bu günlerde cinsel ilişkiye girilirse hamile kalma olasılığı artar. Hamile kalmadaki […]

Makalemizde Hamile kalmanız için neler yapılmalı konusu işlenecektir. Çocuk yapmaya hazır olduğunuzu düşünüyorsanız, artık vakti geldi diyorsanız, ilk önce yapmanız gereken cinsel hayatınızı planlamanızdır. Adetleri düzenli bir kadının hamile kalabilmesi için en uygun dönem, adetin ilk gününden itibaren 11 ila 17’nci günleri arasıdır. Eğer bu günlerde cinsel ilişkiye girilirse hamile kalma olasılığı artar. Hamile kalmadaki en önemli etken yumurtalıklar ve yumurtadır. Yumurtalıklar bir kadının yaşamı boyunca değişim gösteren dinamik organlardır. Kadınların ömürleri boyunca sahip olacağı yumurta sayısı, doğduğu günde hatta daha anne karnındayken kodlanmıştır. Anne karnında kız bebeklerde dördüncü ayda yumurta sayısı en yüksek sayıya ulaşmaktadır. 6-7 milyon olan bu yumurta sayısı doğumda 1-2 milyona kadar azalmakta, ergenlikte 300.000, 37 yaşında ise 25 bine kadar inmektedir. Menopoza girmiş bir kadında ise bu rakam 1000 kadardır. Yumurta yaşlanmasında, çevresel ve genetik nedenler birbiriyle ilişkilidir. Yumurta yaşlanmasının doğal sonucu ise azalmış gebelik şansı ve menopozdur.

Hamileliğe Hazırlıkta Dikkat Edilmesi Gerekenler
* Çocuk yapmaya hazır mısınız? Önce kendinize bu soruyu sormalısınız..
*Sağlıklı Beslenme
* Alın
*Fazla Kilolardan Kurtulun
*Egzersize Başlayın
*Sigarayı Bırakın
*Doğum kontrolünü bırakın
*Topsoplazma testi yaptırın
*Aşılarınızı yaptırın
*İlaçlara dikkat edin
*İş ortamınıza dikkat edin
*Doktor kontrolünden geçin

Hem kadın hem de bebek için en sağlıklı yol planlı bir gebelikten geçer. Öncelikle kadın fiziksel ve ruhsal açıdan anneliğe hazır olduğunu hissetmelidir. Özellikle doğum kontrol hapları kullanan kadınlar en az 3 ay öncesinden hapları bırakmalı, geçen süre içinde kontrollü olarak cinsel ilişkiye girmelidir. Doğum kontrol hapını bırakır bırakmaz hamile kalan kadınların bebeklerinde kromozom anomalisi olma ihtimali yüksek olduğu için risklidir. Gebe kalmadan 2 ay öncesinden başlayıp, hamileliğin ilk 3 ayında da devam edecek şekilde günde 0.4 mg. folik asit kullanımı, bebekte sinir sisteminde problem olma ihtimalini yüzde 80 azaltığı için çok önemlidir. Eğer annenin daha önce böyle problemli bebeği varsa folik asit kullanımının günde 4 mg. kadar yükseltilmelidir. Bir ailede daha önceden sinir sistemi sorunlu bebek varsa; bir sonraki gebelikte kadının aynı problemle bebek doğurma olasılığı %3-5 artmış demektir.

Anne adayı üç ay öncesinden genel bir check-up’tan geçip, smear testi ve jinekolojik muayene yaptırmalıdır. Türk kadınlarının bir çoğu anemiden (kansızlık) muzdarip olduğu için anemi araştırması yapılmalı ve anemisi varsa önlemler alınıp hamilelik öncesi normal seviyeye getirilmelidir. Enfeksiyon hastalıkları açısından da anne adayı (Hepatit B, C, HIV ve kızamıkçık vb. virüsleri bizim için gebelikteki en büyük sorunlardır) taranması gerekmektedir. Eğer annenin kızamıkçık açısından bağışıklığı yoksa mutlaka hamile kalmadan en az 6 ay öncesi yapılmalıdır. Eğer hamilelikte kızamıkçık geçirilirse; bebekte ağır sakatlıklara yol açmaması için gebeliğe son verilebilir. Anne adayı sigara ve alkol gibi alışkanlıklardan vazgeçmeli veya uzak kalmalı. İş yaşantısına çekidüzen vermeli. Eğer ağır bir iş hayatında çalışıyorsa bunu yeniden organize etmelidir.

Bir sene zarfında çift korunmamasına rağmen çocuğu olmamışsa ‘neden olmuyor’ diye araştırmaya başlaması gerekiyor. Anne ve babanın yaşı eğer 35 ve üzerinde ise süresi 6-8 aya iner. Sonrasında zaman kaybedilmeden uzman bir hekimden yardım alınmalı.

Adetleri düzenli olan bir kadında, için en uygun dönem; adetin ilk gününden itibaren 11 ila 17’nci günler arasıdır. Bu günlerde cinsel ilişkiye girmek hamile kalma olasılığını arttırır. Cinsel ilişkiden sonra hemen yataktan kalmamak, vajinanın yıkanmaması gibi yöntemler de hamileliğin oluşmasında etkilidir.

Her gün seks yapmak çocuk yapma ihtimalini arttırmaz. Önemli olan kadının yumurtlama dönemine yakın günlerde cinsel ilişkinin yaşanmasıdır. Her gece ya da gün aşırı seks yapılması, sonucu etkilemez. Adetleri düzensiz olan kadınlarda yumurtlama gününü tam olarak tayin etmek güç olabilir. O zaman vücut sıcaklığını ölçmek, işe yarayan bir işlem olabilir. Yumurtlamadan hemen sonra vücut sıcaklığı arttığı için adet dönemi test edilebilir. Bunu takiben 11 ila 17’nci günler arasında cinsel ilişkiye girildiğinde gebelik elde edilme olasılığı yükselir.

Birtakım bilimsel araştırmalar; kız çocuk isteyen anne babaların hamile kalınmadan 4-5 ay önce vitamin ağırlıklı beslenmesinin etkili olduğunu gösterdi. Hem anne hem babanın protein ağırlıklı diyet yapmasının ise çiftin erkek çocuk ihtimalini arttırdığı, çocuk yapmak için özel afrodizyakların faydalı olduğu söyleniyor.

Hamile kalabilmek için kadının doğurganlık yaşıda önemlidir. Kadınlarda yumurta sayısının azalmasıyla birlikte 30-33 yaşlarında doğurganlık oranı da düşmektedir. 30 yaşındaki bir kadında her ay gebe kalma olasılığı %20 oranındadır. 38 yaşında canlı doğum oranı %50 oranında azalmaktadır. Yapılan araştırmalarda her 100 kadından 10’unda yumurtalıkların erken yaşlandığı ortaya çıkmıştır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM