Hamilelik Döneminde Yüksek Ateş

Hamilelik Döneminde Yüksek Ateş

Halk arasında ateş olarak bilinen vücut sıcaklığının anormal olarak artması tıp dilinde “hipertermi” olarak tanımlanır. Hamilelikte ateşin yükselmesi bazı sorunlara neden olabileceğinden çok dikkatli olunması gerekir. Normal vücut ısısı 36-37 derecede olur. 37 dereceden yüksek durumlar yüksek ateş olarak kabul edilir. Ateşlenme normal dışı bir durum olduğunun ilk belirtisidir. Vücudun savunma mekanizmasının harekete geçtiğini bize […]

Halk arasında ateş olarak bilinen vücut sıcaklığının anormal olarak artması tıp dilinde olarak tanımlanır. Hamilelikte ateşin yükselmesi bazı sorunlara neden olabileceğinden çok dikkatli olunması gerekir.

Normal vücut ısısı 36-37 derecede olur. 37 dereceden yüksek durumlar olarak kabul edilir. Ateşlenme normal dışı bir durum olduğunun ilk belirtisidir. Vücudun savunma mekanizmasının harekete geçtiğini bize anlatır. Hamile kadınlarda normal vücut ısısı diğer insanlar gibidir. Fark yüksek hormon seviyeleriyle birlikte vücut direncinde düşüklük sebebiyle yüksek ateşin daha kolay ortaya çıkmasıdır. Hamilelik döneminde ateş iki durumda görülebilir.

Enfeksiyon nedeniyle ortaya çıkan yüksek ateş: Gebelikte en sık rastlanılan enfeksiyonlar, gribal enfeksiyonlar, akut üst solumun enfeksiyonları ve idrar yolları enfeksiyonudur.

Enfeksiyon dışında ortaya çıkan yüksek ateş: Sauna, hamam, güneş gibi yüksek ısılara uzun süre maruz kalmak, alerjik reaksiyonlar ve gıda zehirlenmeleri.

Yüksek ateşin hamile kadınlara zararları nelerdir?
İlk üç aydaki zararlı etkileri: Bu dönem yüksek ateşin en tehlikeli olduğu ve bir çok hasara neden olabilecek dönemdir. Bu dönemde bebeğin organları oluşmaya başladığı için olumsuz etkileri çok daha fazladır.
Düşük yapma riski
Sinir sistemi oluşum kusurları
Baş gelişiminde anormallikler
Göz, damak, çene anomalileri
Kalp kapak anormalliği ve sol kalpte gelişmede gerilik
Kol ve bacak anormallik ve zeka geriliği görülebilir.

İkinci üç ayda yüksek ateşin zararları: Yüksek ateşin en az zarar verdiği dönemdir. Bu dönemde az sayıda erken doğum ve su kesesinde erken açılma yüksek ateş nedeniyle olmaktadır.

Son üç ayda yüksek ateşin zararları: Bu dönemde yüksek ateş nedeniyle oluşan en büyük sorun su kesesi erken açılması ve bazı enfeksiyonların neden olduğu Korioamnionitis denen amnion suyunun iltihaplanmasıdır. Böyle bir durumda hem annenin hem bebeğin hayatı tehlikeye girer. Ayrıca yüksek ateş doğum ağrılarının erken başlamasına neden olur.

Tedavi ve Korunma

Gebelik döneminde yüksek ateşin asıl tedavi amacı yüksek ateşin düşürülmesi ve buna sebep olan faktörü ortadan kaldırmaktır. Ateş nedeni enfeksiyon ise gebeye zarar vermeyecek antibiyotikler kullanılabilir. Ayrıca ateşi düşürmek için ılık duş, soğuk kompresler, ateş düşürücü ilaçlar kullanılır. Ateş nedeni enfeksiyon dışı nedense, buna neden olan faktörden uzaklaşmak kafi gelecektir.

Yüksek ateşten korunmanın en önemli yolu enfeksiyon riskinden kaçınmaktır. Hasta ortamlara girmemek kalabalık yerlerde kalmama veya maske takma gibi.. Vücut direncini arttırmak enfeksiyondan korunmak için en etkili yöntemdir. Bunun içinde dengeli beslenmek ve multivitamin ilaçlar almak gerekir. Sıcaktan ve bu tip ortamlardan kaçınmak, fazla güneşte kalmamak, sıcak günlerde daha fazla su içmek enfeksiyon dışı yüksek ateşten korunma yollarıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM