Hangi İçecek, Hangi Hastalığa Faydalı?

Hangi İçecek, Hangi Hastalığa Faydalı?

Özellikle kışın tüketilen sıcak içecekler doğru ve düzenli içildiği taktirde müthiş bir şifa kaynağı. Kış aylarında bir takım içecekler sıklıkla tüketilir. Dozunda içilen bu sıcak içecekler bir çok hastalığın önlenmesinde büyük rol oynuyor. İşte hastalıklara iyi gelen sıcak içecekler ; Salep ; Orkide bitkisinden elde edilen salep bir çok hastalığa şifa oluyor. Özellikle öksürük ve […]

Özellikle kışın tüketilen sıcak içecekler doğru ve düzenli içildiği taktirde müthiş bir şifa kaynağı. Kış aylarında bir takım içecekler sıklıkla tüketilir. Dozunda içilen bu sıcak içecekler bir çok hastalığın önlenmesinde büyük rol oynuyor. İşte hastalıklara iyi gelen sıcak içecekler ;

  1. Salep ; Orkide bitkisinden elde edilen salep bir çok hastalığa şifa oluyor. Özellikle öksürük ve bronşit için şifa deposu. Düzenli içilmesi durumda ayrıca regl döngüsünü düzenliyor. İshal ve mide, bağırsak iltihaplarını söküyor. Tarçınla birlikte tüketildiği zaman ise kan şekerini düzenliyor.
  2. Ihlamur ; Yaprakları güçlü antioksidan özelliği taşıdığından soğuk algınlıkları, nezle, gribal enfeksiyonlar için iyi geliyor. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve hazmı kolaylaştırıyor.
  3. Kahve ; Belirli miktardaki kafein, B3 vitamini niasin ve antioksidan içerdiğinden kahve düzenli ve doğru tüketilirse metabolizmayı hızlandırdığı gibi Alzheimer riskinden de koruyor. Günden maksimum 2 fincan kahve tüketmek öngörülüyor. Araştırmalara göre günde 2 fincan kahve tüketen kişiler, diğerlerine göre daha az Alzheimer hastalığına yakalanıyor. Vücudun susuz kalmaması için kahve ile birlikte mutlaka yanında bolca su da tüketmeniz gerek.
  4. Boza ; 200 ml. yani 1 bardak bozanın 300 kalorisi vardır. Fazla kalorisinin sebebi ise içindeki vitaminlerdir. A, B, C ve E vitaminleri ile laktik asidi düzenler ve hamileler için vitamin kaynağıdır. Ayrıca sporcu kişiler de bolca vitamin takviyesi alması gerektiğinden boza önerilebilir. Boza, bağırsak florasını düzenleyerek bağırsaklardaki zararlı hücrelerin atılımını sağlıyor. Karbonhidrat, protein ve B vitamini kaynağı ile zihni açıyor özellikle ufak yaştaki çocuklar için zeka seviyesini yükseltiyor.
  5. Siyah çay ; Siyah çayda bulunan fito kimyasallar kemikleri destekliyor. Yapılan araştırmalar sonucu siyah çay LDL kolesterol seviyesini %11 düşürdüğünden dolayı kalp krizi riskini azaltıyor.
  6. Yeşil çay ; Güçlü antioksidan özelliği sayesinde yeşil çaylar her zaman diğerlerine göre şifa kaynağı olmuştur. Metabolizmanın hızlanması, yağ yakımının hızlanması, bağırsakları rahatlatma, sindirim sisteminin düzenlenmesi gibi bir çok faydası bulunuyor. Günde 3 bardak içilecek yeşil çay düşük tansiyona sebep olabilir. Damarların genişlemesi ve vücudun folik asit düzenin azalmasından dolayı hamile olan kadınlar için yeşil çay tüketilmesi pek önerilmez.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM