Hangi İçecek Neye İyi Gelir?

Hangi İçecek Neye İyi Gelir?

Gün içinde içtiğimiz içeceklerin hangi hastalıklara iyi geldiğini, vücut için ne yararları olduğunu biliyor muyuz? Severek tükettiğimiz içeceklerin bazıları vücut için büyük yarar sağlarken, bazıları ise vücut için zarar verebiliyor. İşte içilen içeceklerin bir takım yararları ve zararları. Süt ; İçinde barındırdığı vitamin ve mineraller açısından süt, başta kemik sağlığı, çocukların gelişimi, diş sağlığı gibi […]

Gün içinde içtiğimiz içeceklerin hangi hastalıklara iyi geldiğini, vücut için ne yararları olduğunu biliyor muyuz? Severek tükettiğimiz içeceklerin bazıları vücut için büyük yarar sağlarken, bazıları ise vücut için zarar verebiliyor. İşte içilen içeceklerin bir takım yararları ve zararları.

Süt ; İçinde barındırdığı vitamin ve mineraller açısından süt, başta kemik sağlığı, çocukların gelişimi, diş sağlığı gibi bir çok unsurda yarar sağlıyor. Özellikle yapılan araştırmalarda sütün zamanla kilo vermede yarar sağladığı bilimsel olarak da kanıtlanmıştır.

Çay ; Yeşil çaylar vücut için antioksidan özelliği taşıyor. Kalp, gribal enfeksiyonlar, bağırsak sağlığı, diş sağlığı gibi durumlarda çok etkili. Siyah çay ise araştırmalara göre bazı kanser türlerine karşı etkili. Fakat siyah çayı aşırı tüketmemek gerekiyor. Uzmanlara göre yeşil çay günde maksimum 3 bardak, siyah çay ise 2 bardak içilmelidir.

Meyve Suları ; Çilek, kivi, portakal, vişne, kayısı, şeftali gibi meyve sularını günlük hayatta çok tüketiyoruz. Fakat bilinmesi gereken meyve sularında vitaminler olduğu kadar barındırdığı yüksek şeker miktarı ile aşırı tüketilmesi sonucu şeker hastalıklarına davetiye çıkarabilir. Günlük 2-3 bardak içilmesi öneriliyor.

Sebze Suları ; Meyve sularına oranla daha az kalori ve şeker içerdikleri için tüketilmesi tavsiye ediliyor. Turp, limon, havuç, pırasa gibi besinlerin suları günlük 2-3 bardak tüketilebilir. Bağışıklık sistemini aşırı güçlendirecek ve zinde kalmanızı sağlayacaktır.

Kahve ; Günde 2 fincan içilecek kahvenin 9 farklı kanser türüne iyi geldiği saptanmıştır. Ayrıca şekersiz içildiğinde şeker hastalığına yakalanma riskini azalttığı gibi, antidepresan özelliği de mevcuttur.

Su ; Günlük 2.5 litre tüketilecek su, böbrek, saç, cilt, bağırsak, beyin gibi önemli unsurların korunmasına destek veriyor. Yetersiz su tüketimi ise, böbrek ve bağırsak hastalıklarından, cilt problemlerine kadar varan sonuçlar yaşatabiliyor.

Gazlı İçecekler ; Kola, fruko, fanta, asitli sodalar gibi içecekler gazlı ve aşırı şekerli olduğu için vücut için büyük zararlı. Diyabetten, obeziteye kadar bir çok sorunun yaşanmasına neden olabiliyor. Ayrıca bu tür içecekler su ihtiyacını da azaltacağından günlük tüketilmesi gereken su miktarı da böylelikle içilmemiş oluyor. Haliyle yeterli su tüketilmediği taktirde ise zararları ciddi boyutlara ulaşıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM