Hatmi Çiçeği

Hatmi Çiçeği

Halk arasında hitmiye, hire, devegülü, gülhatmi, silindir çiçeği gibi isimleri olan hatmi çiçeği, drog, “Althaea officinalis” (Mal-vaceae) bitkisinin Temmuzdan sonbahara kadar toplanan çiçeklerinin kurutulmasıyla elde edilir. Ebegümecigillerdendir. Mavimsi, beyazımsı, pembemsi bir çiçeği vardır ve bütün kısımları tüylüdür. İlaç yapımında yaprak ve kökleri kullanılır. Hatmi çiçeğinin Yararları: idrar söktürücüdür. Ekspektoran olarak kullanılır. Bileşimindeki musilajdan dolayı yumuşatıcı […]

Halk arasında , , , , silindir çiçeği gibi isimleri olan , drog, “” (Mal-vaceae) bitkisinin Temmuzdan sonbahara kadar toplanan çiçeklerinin kurutulmasıyla elde edilir. Ebegümecigillerdendir. Mavimsi, beyazımsı, pembemsi bir çiçeği vardır ve bütün kısımları tüylüdür. İlaç yapımında yaprak ve kökleri kullanılır.

:
idrar söktürücüdür. Ekspektoran olarak kullanılır. Bileşimindeki musilajdan dolayı yumuşatıcı etkisi vardır. vücuda rahatlık verir. Balgamı söktürür, göğsü yumuşatır. Boğaz, ağız ve diş eti iltihabına iyi gelir. Mideyi yatıştırır. Cilt bakımı için yararlıdır. İdrar söktürür. İdrar yollarını yumuşattığı için ağrıyı giderir. Cilt yaralarını iyileştirir. İlaç yapımında yaprak ve kökleri kullanılır. Kökleri salatada yiyeceklerde tat vermek için kullanılabilir. Hatmi taneleri toz haline getirilirse ve vücuda sürülürse sivrisinek sokmasını önler. Hatmi tohumu börek taşlarını düşürmede iyidir.

Hatmi çiçeğinin herhangi bir zararı yoktur. Fakat kullanımına dikkat edilmesi ve abartılmaması gerekir.

:
Bronşit için: 20 gr hatmi çiçeği 1 litre suda haşlanır ve bronşitli hastaya içirilir.

Boğaz iltihabına: Hatmi çiçeğinin gargara ve lapası iyi gelir.

Bağırsak iltihabı için: Bir miktar hatmi çiçeği ve papatya ile yapılan haşlamayla lavman yapılabilir.

Balgam söktürücü: Bir miktar hatmi çiçeği kurutularak sigara gibi içilir. Bu balgama iyi gelir.

Diş etleri için: Kaynatılmış hatmi çiçeği suyu ile yapılan gargara diş etlerine iyi gelir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM