Hava Yoluyla Bulaşan Hastalıklar

Hava Yoluyla Bulaşan Hastalıklar

Hava yoluyla bulaşan hastalıklarda hastalık oluşturan etkenlerin çoğunu virüsler oluşturur. Aksırarak, öksürerek etrafa saçılan virüslerin havada kalması, virüsü almış kişinin ellerini ağzına burnuna sürmesiyle hastalık oluşur. Bu yüzden elleri sık sık yıkamak gerekir. Üst solunum yolları enfeksiyonuna neden olan çok sayıda virüs vardır. Bunlardan bazıları; zinfluenza, parainfluenza, adenovirus, rhinovirusdur. Bunun yanında suçiçeği, kabakulak, kızamık, kızamıkçık […]

Hava yoluyla bulaşan hastalıklarda hastalık oluşturan etkenlerin çoğunu virüsler oluşturur. Aksırarak, öksürerek etrafa saçılan virüslerin havada kalması, virüsü almış kişinin ellerini ağzına burnuna sürmesiyle hastalık oluşur. Bu yüzden elleri sık sık yıkamak gerekir. Üst enfeksiyonuna neden olan çok sayıda virüs vardır. Bunlardan bazıları; zinfluenza, parainfluenza, adenovirus, rhinovirusdur. Bunun yanında , kabakulak, kızamık, kızamıkçık virüsleride vücudumuza hava yoluyla girmektedir. , , mikropları, zatürreye neden olan tüm bakteri, virüs ve mantarlarda hava yoluyla insana bulaşır. Ruam, şarbon, brusella, veba ve q yangısı bazı durumlarda hava yoluyla bulaşır. Örneğin tedavi olmamış tüberküloz hastası her yıl 10-15 kişiye hastalık bulaştırabilir.

Hava yoluyla bulaşan hastalıkların ortak ve genel özellikleri vardır:

Bulaşma yolları havadır. Oral yollarla alınmasıyla vücuda girerler. Havada damlacık içinde, yere çöken tozlar da bulunurlar ve oradan kişinin solunum yollarına girerler.

Toplumda en sık görülen hastalıklar hava yoluyla bulaşan hastalıklardır. Doktora başvuran dört kişiden biri bu şikayetlerle doktora gelirler.

Dünya çapında veya bölgesel salgına neden olabilirler. Hong Kong gribi, Asya gribi gibi..

Mevsime göre özellik gösterirler. Kış aylarında daha yüksek oranda görülürler.

Bağışıklık sistemi düştüğü durumlarda kolay hastalığa neden olurlar. Tüm hastalıklar için önemli olan bu durum solunum yolu enfeksiyonları için daha da önemlidir.

Kalabalık, iç içe bir hayat tarzı bu enfeksiyonların oluşması ve bulaşmasında etkendir. Şehirlerde daha sık görülürler. Sinemada, toplu taşıma araçlarında, okullarda yani hava akımının az olduğu yerlerde kolay yayılırlar.

Virüs kökenli olanlar çabuk yayılırlar. Korunma şekli aşıyla olabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM