Hazımsızlık

Hazımsızlık

Hazımsızlık; midede dolgunluk hissi, yanma, ağrı, geğirme, şişlik, gaz çıkarma, kabızlık ve nadiren ishalle kendini gösterir. Beslenme bozukluğunun işareti olabileceği gibi sindirim sistemi hastalığının da habercisi olabilir. Hazımsızlık yaşanmasının en önemli nedenlerinden biri yiyeceklerin ağızda iyi çiğnenmemesidir. Ayrıca yenen yemek sırasında kavga, gerginlik vb. ruh halleri yaşanırsa bolca hava yutulacağı için yiyecekler iyi çiğnenmeyecek ve […]

; midede dolgunluk hissi, yanma, ağrı, , şişlik, çıkarma, kabızlık ve nadiren ishalle kendini gösterir. Beslenme bozukluğunun işareti olabileceği gibi sindirim sistemi hastalığının da habercisi olabilir. Hazımsızlık yaşanmasının en önemli nedenlerinden biri yiyeceklerin ağızda iyi çiğnenmemesidir. Ayrıca yenen yemek sırasında kavga, gerginlik vb. ruh halleri yaşanırsa bolca hava yutulacağı için yiyecekler iyi çiğnenmeyecek ve sinir sistemi bozulduğundan ifrazat bezleri yeterince çalışmayın hazımsızlığı meydana getirecektir.

Hazımsızlık sorunu yaşıyorsanız en başta yediğiniz lokmayı iyi çiğnemelisiniz. Sebze yemeklerini sofranızdan eksik etmemeli, yemekten sonra ağır tatlılar yerine meyveyi tercih etmelisiniz. Salata etli ve hamur işi yemeklerin hazmını kolaylaştırdığından özellikle akşam yemeklerinizde salatayı mutlaka yiyiniz. Bol yağlı yiyeceklerden, hamur işlerinden uzak durmalısınız. Hazmı zor olan yiyecekler mide ve bağırsakta fazla beklediği için kabızlağa neden olabilmektedir. Bağırsak tembelliği de yine hazmı zor yiyeceklerde nedeniyle ortaya çıkar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM