Hematüri – İdrardan Kan Gelmesi

Hematüri – İdrardan Kan Gelmesi

İdrardan kan gelmesi, böbrekte taş, böbrek tüberkülozu (verem), tümör, akut glomerülonefrit, enfarktüs, idrar borusunda taş, iltihap, halk arasında kum dökmek diye bilinen sebeplerden meydana gelebilir. İdrardan gelen kan miktarı sebep olan şeye göre değişiklik gösterir. Kanlı idrarın rengide içerdiği kan miktarına göre açık pembeden koyu kırmızıya kadar değişkenlik gösterir. Şiddetli bir sancı ile birlikte olur. […]

İdrardan kan gelmesi, böbrekte taş, böbrek tüberkülozu (verem), tümör, akut glomerülonefrit, enfarktüs, idrar borusunda taş, iltihap, halk arasında kum dökmek diye bilinen sebeplerden meydana gelebilir. İdrardan gelen kan miktarı sebep olan şeye göre değişiklik gösterir. Kanlı idrarın rengide içerdiği kan miktarına göre açık pembeden koyu kırmızıya kadar değişkenlik gösterir. Şiddetli bir sancı ile birlikte olur.

Kanlı idrar her zaman gözle görülmez. Buna mikroskobik denir. Ancak mikroskop altında kırmızı küreler görülerek kanama teşhisi konur. İdrarla kan gelmesi dışında kanı sulandıran ilaçları olan kalp hastalarında, karaciğer bozukluklarında ve kan pıhtılaşması bozuk kan hastalıklarında da görülür. Hematüri bazı zehirlenme vakalarında da görülebilir. özellikle mantar zehirlenmeleri kanlı idrara neden olur.

İdrarda önemli miktarda kan görülmesi önemlidir ve mutlaka bir doktora başvurup sebebinin araştırılması gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM