Hemoroidde Lastik Band Ligasyonu Nedir?

Hemoroidde Lastik Band Ligasyonu Nedir?

Lastik bant ligasyonu, iç hemoroid memesinin tamamına lastik bir bant yerleştirilerek, hemoroide giden kan akışının engellenmesi mantığına dayanır. Böylece kan akışı kesilen hemoroid bir kaç gün içinde ölerek dışkılama sırasında düşer. Hangi hemoroidlere nasıl uygulanır? Lastik band ligasyon tekniği 1,2 ve 3. derece iç hemoroidler için kullanılabilir. 4. derece hemoroidler için bu yöntem yeterli bir […]

Lastik bant ligasyonu, iç memesinin tamamına lastik bir bant yerleştirilerek, hemoroide giden kan akışının engellenmesi mantığına dayanır. Böylece kan akışı kesilen bir kaç gün içinde ölerek dışkılama sırasında düşer.

Hangi hemoroidlere nasıl uygulanır?

Lastik band ligasyon tekniği 1,2 ve 3. derece iç hemoroidler için kullanılabilir. 4. derece hemoroidler için bu yöntem yeterli bir tedavi yöntemi değildir. Yine bu yöntem dış hemoroidlerde, boğulmuş hemoroidlerde, hemoroid ile birlikte ameliyat gerektirebilen başka hastalıklarda uygulanmaz. Şigasyon işlemi poliklinik şartlarında yapılır. Yapılırken anesteziye ihtiyaç duyulmaz, sadece hastanın dışkısını yapmış olması yeterlidir. İşlem 5 ile 10 dakika arasında sürer. Bu işlem genelde bir seansta bir hemoroid memesine takılır. Fakat hastanın ve hemoroidin durumuna göre iki farklı bölgeye band yerleştirilebilir. Fakat her insanda üç hemoroid memesi olduğu için genelde işlem üç senasta tamamlanmaktadır. İşlemden sonra sıcak su torbası üzerine oturmak kas kasılmasını ve ağrıyı azaltır. Ağrı kesici gerekirse kullanılabilir. Alkolden, aspirin gibi kan yapıcı ilaçlardan korunmak ve kabız olmamak gerekir.

Bu işlem sonrasında ağrı olması normaldır. Daha öncede dediğimiz gibi sıcak su torbası üzerine oturmak ağrıyı azaltır. Dokunun ölüp düşmesi sonucunda kanama olabilir ve genelde müdahalesiz kendiliğinden durur. Lastik bağlama yöntemi nadiren dış hemoroidlerin boğulmasını tetikleyebilir. Çok sık olmasada enfeksiyon gelişebilir ve bir antibiyotik tedavisine ihtiyaç duyulabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İlgi Görenler