Hepatit A

Hepatit A

Hepatit a karaciğerin iltihabi hastalığıdır. Bu hastalığa Hepatit A virüsü (HAV) sebep olur. Dışkıdan bulaşır. Bu virüsler A’dan G’ye dek uzanan geniş bir yelpazede yer alırlar ve farklı özelliklere sahiptirler. Hastalık geçtikten sonra kanda HAV bulunmaz bu nedenle siroz meydana gelmez, taşıyıcılık ve kan nakli ile bulaşma olmaz. 2 ila 6 hafta arasında bir kuluçka dönemi […]

a karaciğerin iltihabi hastalığıdır. Bu hastalığa Hepatit A virüsü (HAV) sebep olur. Dışkıdan bulaşır. Bu virüsler A’dan G’ye dek uzanan geniş bir yelpazede yer alırlar ve farklı özelliklere sahiptirler. Hastalık geçtikten sonra kanda HAV bulunmaz bu nedenle siroz meydana gelmez, taşıyıcılık ve kan nakli ile bulaşma olmaz. 2 ila 6 hafta arasında bir kuluçka dönemi vardır. Bu dönemde hastada kırıklık, ateş, , bulantı, kusma, hafif kas ve eklem ağrıları, iştahsızlık, ishal gibi şikayetler görülür. bulguları 3-4 haftada kaybolur. Hastanın tamamen iyileşmesi 6-8 haftadır. Hasta kişi, belirtiler görülmeden önceki birkaç haftalık dönemde de bulaşıcıdır. Bulaşıcılık sarılık veya diğer belirtiler görüldükten bir hafta sonrasına kadar devam eder. Hastalığın kesin tanısı  kan testleriyle konur.
Hastaların sadece %1’nde fulminan hepatit denilen durum ve ölüm olur.

Tedavi Süreci

Diyet: Hastalar genelde ilk günlerde iştahsız olduklarından sindirimi kolay besinler (meyve suyu, açık çay, süt, çorba, püre, kızarmış ekmek, bal, reçel ve yoğurt) yemelidir. Hastaya yemek yemesi için ısrar edilmemelidir; nedeni karaciğerin kendini korumak için iştah azaltıcı bazı önlemler alma olasılığıdır. Tuzsuz yemeğe gerek yoktur. Alkol yasaklanır. Günlük alınan yağ miktarı 50 gramı günlük kalori 3000’i geçmemelidir. Alkol, kızartma, baharat, sirke ve mezeler sarılık ortadan kalktıktan sonra 6 ay verilmez.

Yatak istirahati: Sırt üstü yatmak karaciğerin kanlanmasını sağlar. Bu şekilde bir yatak istirahatinde karaciğerin yükü azaltılır ve iyileşme hızlanır.

İlaç: Sindirim zorluğu çeken hastalara sindirimi kolaylaştıracak ilaçlar, ayrıca B ve C vitaminleri verilir. Kaşıntı, bulantı-kusma için de lüzum görülürse ilaç verilebilir. Kusmaları fazla olanlara serum takılabilir. Hekim hastanın durumuna göre ilaç tedavisine başlayabilir. Tedavide antibiyotiğin yeri yoktur.

Aşı: İyi seyirli bir hastalık olduğundan Hepatit A ile meydana gelen rahatsızlıklarda genellikle aşı gerekmez. Ancak hasta ile irtibatı olan kişiler için  immünglobülin ile korunma önerilir (Beriglobin). Yetişkinlere kas içine 4-5 ml yapılır ve 4-8 hafta korunma sağlar.

 

Korunma

Bu hastalıktan  korunmak için, el ve tırnak temizliğine çok fazla özen göstermek gerekir. Şehirlerin kanalizasyon sistemlerinin uygun olması önemlidir. Hasta olan kişilerin mikrop bulaştırmalarını önlemek için, çarşafların, tuvaletlerin ve iç çamaşırlarının temizliği çok önemlidir.
Hastayla ilgilenen kişiler sık sık ellerini mikrop öldürücü sıvılarla temizlemeleri gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM