Hıçkırık Nedir? Nasıl Oluşur?

Hıçkırık Nedir? Nasıl Oluşur?

Hıçkırık, göğüs boşluğu ile karın boşluğunu birbirinden ayıran diyaframın istem dışı kasılmasıyla ve bu kasılma sonucu ses telleri arasındaki boşluğun yine istem dışı kapanması sonucu meydana gelir. Bu sırada gelişen ani soluk alımıyla ses dışarı çıkar. Hıçkırık her insanda olabilen, önemli olmayan ve bazen nöbet şeklinde gelebilen, kalıcı olmayan geçici bir durumdur. Frenik sinirin uyarılması […]

, göğüs boşluğu ile karın boşluğunu birbirinden ayıran diyaframın istem dışı kasılmasıyla ve bu kasılma sonucu arasındaki boşluğun yine istem dışı kapanması sonucu meydana gelir. Bu sırada gelişen ani soluk alımıyla ses dışarı çıkar. her insanda olabilen, önemli olmayan ve bazen nöbet şeklinde gelebilen, kalıcı olmayan geçici bir durumdur. Frenik sinirin uyarılması ile birlikte oluştuğu bilinmektedir.

Hıçkırık zaman zaman yaşanılan ve net sebebi bilinmeyen, anlam verilemeyen bir durumdur. Oluşma nedenleride tam bilinmese de üzerinde bir takım görüşler vardır.

 

Hıçkırık oluşuna neden olan faktörler:

Mide kısmında genişlik, hazımsızlık
Çok ve hızlı yemek yeme
Hava yutmak
Kalpteki rahatsızlıklar
Katılırcasına gülme
Diyaframda veya oraya giden sinirlerde hastalık
Omurilikte rahatsızlık

: Midede fıtık, şişme, dalakta büyüme ve karaciğerde büyüme bunu tetikler
Ameliyat sonrasında oluşan bir takım nedenler. Menenjit, damarsal sebepler
Toksik sebepler; ilaç, alkol üremi gibi nedenlerdir
Heyecan, korku, stres gibi psikolojik nedenler.

 

:

Normal bir şekilde ve iyi beslenen her bebekte hıçkırık görülür. Bunun sebebi midenin dolmasıyla birlikte diyafram sinirinin uyarılmasıdır. Hıçkırık bu durumda normaldir ve bebeğin doyduğunu gösterir. Hıçkırıktan kurtulmak için bebeğin yutkunması yeterli olur. Ayrıca 1 tatlı kaşığı süt veya su içirilebilir.

 

Hıçkırıktan kurtulma yolları:

Soluğunuzu tutabilir, hapşurmanızı sağlayarak, diyafram sinirine yani ensenize yastık koyarak baskı yapmak veya köprücük kemiğiyle kulak arkası çıkıntısı arasında uzanan sternokleidomastoit kasın köprücük kemiğine yapıştığı yere iki parmakla basınç uygulayarak hıçkırıktan kurtulabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM