Hidrosel Nedir?

Hidrosel Nedir?

Hidrosel terimi Yunanca hydro: su, ve cele: tümör kelimelerinden gelir. Hidrosel, testisi saran kılıfta sıvı toplanması sonucu oluşur. Normal olarak kılıfta sadece testisi kayganlaştıracak kadar sıvı bulunması gerekirken, bu miktarın artmasındaki sebep, vücudun ya çok fazla sıvı üretmesi veya yeterince sıvıyı emmemesidir. Belirtileri: Skrotumda yumuşak ve genelde ağrısız şişkinlik. Hidroseller skrotumda sıkça görülen kitlelerdendir, bir […]

terimi Yunanca hydro: su, ve cele: tümör kelimelerinden gelir. , testisi saran kılıfta sıvı toplanması sonucu oluşur. Normal olarak kılıfta sadece testisi kayganlaştıracak kadar sıvı bulunması gerekirken, bu miktarın artmasındaki sebep, vücudun ya çok fazla sıvı üretmesi veya yeterince sıvıyı emmemesidir.

Belirtileri:

Skrotumda yumuşak ve genelde ağrısız şişkinlik.

Hidroseller skrotumda sıkça görülen kitlelerdendir, bir ya da her iki testiste de görülebilir. Her yaşta görülebilme ihtimali olsa da yaşlı erkeklerde daha yaygındır.

Teşhis

Hidroseli tümör veya diğer şişliklerden ayrılabilmek için şiş bölge doktor tarafından dikkatle incelenir ve muhtemelen skrotuma bir ışık tutulur. Şişkinliğin nedeni hidrosel ise ışığı geçirir. Bunun yanında ağrısız bir ultrasonografi muayenesi de uygulanabilir.

Hidrosel tehlikeli bir rahatsızlık değildir. Skrotumun çok şişmesi nedeniyle fazla rahatsızlık vermiyorsa, tedaviyede gerek görülmez.

Tedavi-Ameliyat

Hidrosel eğer tedavi gerektiriyorsa bu ameliyatında gerekliliği demektir. Hidrosel sıvı bir iğne ve şırınga ile de çekilebilmektedir (aspire etmek). Bu basit bir yöntemdir, fakat sıvının yeniden birikmesi nedeniyle nadiren uygulanır. Ayrıca iğne ile boşaltma yöntemi enfeksiyon bulaştırmak tehlikesi olduğu için risklidir. Aspirasyon sadece, ameliyatın tehlike oluşturduğu hastalara uygulanır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM