Hiperhidroz – Aşırı terleme

Hiperhidroz – Aşırı terleme

Terleme vücut sıcaklığı yükseldiğinde görülen bir olaydır. Bazı insanlar diğerlerine göre daha fazla terlerler. Bu ter bezlerinin çok fazla aktif olmasından kaynaklanır. Aşırı terleme illaki farklı bir hastalıkla ilişkilendirilmemelidir. Aşırı terleme genelde fazla kilolu insanlarda görülür. Bunun nedeni yürüyüşlerde bile normal kiloda ki bir insana göre daha fazla efor sarfetmeleridir. Bazı ilaçlarda aşırı terleme nedeni […]

Terleme vücut sıcaklığı yükseldiğinde görülen bir olaydır. Bazı insanlar diğerlerine göre daha fazla terlerler. Bu ter bezlerinin çok fazla aktif olmasından kaynaklanır. illaki farklı bir hastalıkla ilişkilendirilmemelidir. genelde fazla kilolu insanlarda görülür. Bunun nedeni yürüyüşlerde bile normal kiloda ki bir insana göre daha fazla efor sarfetmeleridir. Bazı ilaçlarda nedeni olabildiği gibi hipertiroidi gibi sistemik bir hastalığın da nedeni olabilir. Terlemeyle insan günlük 3 mg. çinko kaybına uğrar. Çinko sizin kan, beyin ve bağışıklık sisteminiz için önemlidir. Bu yüzden günde 30 mg. çinko almanız gerekir.

Eğer aşırı terliyorsanız öncelikle bunun yerini ve nedenini bulmalısınız. Dikkat etmeniz gereken şeylerden biri herhangi bir aktivite yaparken mi, sıcaktan veya stresten dolayı mı aşırı terleme yaşadığınız? Eğer aşırı terleme stres vb. durumlardan kaynaklanıyorsa buna kendinizi rahatlatmaya çalışarak çözüm bulabilirsiniz.

Çay, kahve, gazlı içecekler gibi uyarıcılardan uzak durmalısınız. Çünkü bu uyaranlar vücuttaki ter bezlerinin aktivitesinin artmasına neden olur. Kafein içerikli maddeler vücudu uyararak dışarıdan gelebilecek her türlü etkene karşı tetikte tutar ve stresi arttırır. Bol bol su içmeli, terle vücuttan kaybettiğiniz suyu geri almanız önemlidir.

Sizi sinirlendiren, geren ortam ve kişilerden, gürültüden bir şeylere yoğunlaşmanızı engelleyen durumlardan uzak durun. Rahatlamak için egzersizler yapın. Özellikle nefes alma egzersizi işe yarayacaktır. Düzenli egzersiz ter bezlerinin düzenli çalışmasında önemli bir faktördür.

Aşırı terleme 2 şekilde olabilir.

1) Vücut (gövde) terlemesi, hastalıklara bağlıdır
2) Bölgesel terleme: Koltuk altı terlemesi, ayak, el terlemesi, yüz terlemesi olarak %2 oranında görülür. Hastalıklara bağlı olmayıp, sempatik sistemin aşırı çalışmasındandır.

Aşırı terleme nasıl tedavi edilir?
Krem, losyon, botoks, ilaçlar ve iyontoforez gibi yöntemler kullanılarak geçici olan bu tedavi yöntemleri uygulanabilir. Bunların yanında kalıcı yöntemlerde vardır. Bunlar; ETS (), klipsli ETS, torakal sempatektomi gibi cerrahi yöntemlerdir.

ETS ameliyatında terleme sebebi olan sempatik sinirler kesilerek ya da yakılarak yapılır. Klipsli ETS ise sempatik sinirler kesilip, yakılmadan klips konularak yapılan bir yöntemdir. Herhangi bir yan etkisi olduğunda bu ameliyatın geri dönüşü mümkündür.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM