Hipofiz Bezi

Hipofiz Bezi

Beynimizin alt bölümünde bir kemik yapısı içinde yer alan 1 cm. boyutunda, bir nohut tanesi kadar olan, endokrin (hormon salgılayan) organa hipofiz bezi denir. Vücudumuzda endokrin salgılayan diğer organların fonksiyonlarını düzenler. Hipofiz bezinin görevi ise hipotalamus tarafından düzenlenir. Ön (Adenohipofiz ) ve arka (Nörohipofiz) lob olarak iki bölüme ayrılır. Ön ve arka loba ait hormonlar […]

Beynimizin alt bölümünde bir kemik yapısı içinde yer alan 1 cm. boyutunda, bir nohut tanesi kadar olan, (hormon salgılayan) organa denir. Vücudumuzda endokrin salgılayan diğer organların fonksiyonlarını düzenler. ise tarafından düzenlenir. Ön (Adenohipofiz ) ve arka (Nörohipofiz) lob olarak iki bölüme ayrılır. Ön ve arka loba ait hormonlar ve işlevleri şunlardır:

Ön lob 6 ayrı hormon yapımında görevlidir. Bunlar:
: Büyümeyi sağlar.
- PRL: Doğum yapan annenin süt yapımını sağlar.
– ACTH: Adrenal bezlerinin (böbrek üstü bezlerin) uyarıp, kortizol yapımını sağlar.
– TSH: Hipotalamustan salınan TRH’nın TSH üreten hücrelerini uyarmasıyla Troit bezinin uyarıp, hormonun yapımını sağlar.
– FSH / LH: Kadınlarda yumurtalığı, erkeklerde testisi (sperm üretimini) uyaran hormondur.
– MSH: Melanin uyarıcı hormon. Melanin hücrelerini uyararak renk pigmentinin üretimini gerçekleştirirler. Bu pigmentlerin üretiminde artış, derinin renginin koyulaşmasına neden olur. Aksine açık tenli insanlarda melanin hücreleri daha az pigment üretirler. Bunun yanında melanin pigmentinin üretimi güneş ışınlarıyla doğrudan etkilidir.

Arka lob 2 ayrı hormonun yapımını sağlar. Bunlar:
– Adh (Antidiüretik hormon) – Vazopressin: Böbreklerden süzülen suyun kana geçmesini sağlar. Böylelikle kandaki üre seviyesi düşürülür.
– Oksitosin: Doğum sırasında rahim kasılmasını ve süt yapımını sağlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM