Hipoglisemi – Kan Şekerinin Düşüklüğü

Hipoglisemi – Kan Şekerinin Düşüklüğü

Hipoglisemi kan şekerinin düşüklüğü ve buna bağlı olarak çarpıntı, baş dönmesi, terleme, bulanık görme, konsantrasyonda güçlük ve hatta koma gibi belirtilerin açığa çıktığı bir durumdur. Diyabetin hayatı tehdit eden sonuçlarındandır. Uzun sürdüğünde çok sık olduğunda hipoglisemik ataklar beynin sinir hücrelerinin (nöronların) hasarına ve ölümüne neden olabilir. Bu nedenle ,geçirilen 3 hipoglisemik atak 50 yaş üzeri hastalarda […]

ve buna bağlı olarak çarpıntı, baş dönmesi, terleme, bulanık görme, konsantrasyonda güçlük ve hatta koma gibi belirtilerin açığa çıktığı bir durumdur. Diyabetin hayatı tehdit eden sonuçlarındandır. Uzun sürdüğünde çok sık olduğunda hipoglisemik ataklar beynin sinir hücrelerinin (nöronların) hasarına ve ölümüne neden olabilir. Bu nedenle ,geçirilen 3 hipoglisemik atak 50 yaş üzeri hastalarda demans (bunama) riskini ikiye katlamaktadır. Bütün bu riskler göz önüne alındığında acil tedavisi gerekir.

:
Genelde tedavisi gören hastalarda meydana gelen olumsuz bir sonuçtur. Ağızdan ilaç kullanan hastalarda da görülür. Uygulanan tedavi yöntemiyle hastanın gıda alımın ya da egzersiz programı arasındaki uyumsuzluğun sonucu olabilir. Beslenmenin yetersiz olması ya da gecikmesinde, uzun süren egzersiz programları yapıldığında görülür. Alkol ve bunun yanında bazı ilaçlar da hipoglisemiye neden olabilir. İnsülin alımı dozunda yapılan değişimlerde diğer bir sebeptir.

:
Hipoglisemiyi önlemek için diyabet hastalarının hayat tarzlarına çok dikkat etmesi gerekir. bunun yanında hipoglisemiyi iyi tanımalıdır. Tedavideki amaç hipoglisemiye ait belirtileri düzelterek, beynin hasar görmesini ve hipogliseminin tekrar etmesini önlemektir. Gıda alımında zamanlama ve miktar çok önemlidir. Egzersiz öncesinde de gıda alımına dikkat etmek gerekir.

Hipoglisemide hastanın bilinci açık ve ağızdan bir şeyler alabilecek durumdaysa suda eritilmiş 2-3 adet kesme şeker, 1-2 tatlı kaşığı toz şeker veya meyve suyu verilmesi, hastanın 2 saat kadar düzelmesinin sağlar. Bu süre içinde hastanın ara ve ana öğünleri yemesi sağlanmalıdır. Bunlar yapılmazsa hipoglisemi tekrar eder. Ağır hipoglisemilerde hastanın bilinci bulanıktır ve ağız yoluyla beslenemeyecek haldedir. Acilen sağlık kuruluşuna götürülüp acil müdahale yapılması gerekir. Az uygulanan bir tedavi yöntemi de kan şekerinin yükseltmeye yardımcı olan hormonudur. Bu damar yolu veya kas içine uygulanır.

Öneriler:
-Yanınızda her daim şeker bulundurun.
-Üstünüze şeker hastası olduğunuzu belirten ve acil durumlarda ulaşılabilecek telefon numaraları kaydedin.
-Gıda alımında zamana ve miktara dikkat edin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM