Hipotansiyon (Düşük Tansiyon)

Hipotansiyon (Düşük Tansiyon)

Kan basıncı düşüklüğü (hipotansiyon)sık görülmeyen bir olaydır. Genelde sağlık açısından tehlike arz etmez. Hatta tansiyonu düşük insanların daha uzun ‘sikulatuvar asteni’ yaşadığı, kalp ve böbrek hastalıklarına daha az rastlandığına dair bulgular vardır. Eğer büyük tansiyon 11 altında ise tansiyon düşüklüğü var demektir. Buna tıp dilinde hipotansiyon denir. 11’den baya düşük değerler için önlem almak gerekir. […]

Kan basıncı düşüklüğü ()sık görülmeyen bir olaydır. Genelde sağlık açısından tehlike arz etmez. Hatta tansiyonu düşük insanların daha uzun ‘’ yaşadığı, kalp ve böbrek hastalıklarına daha az rastlandığına dair bulgular vardır. Eğer büyük tansiyon 11 altında ise tansiyon düşüklüğü var demektir. Buna tıp dilinde hipotansiyon denir. 11’den baya düşük değerler için önlem almak gerekir. Düşük tansiyonda dolaşım zayıflığı denilen bir rahatsızlık yaşanabilir ve bunun tedavisi için kan basıncını yükselten ilaçlar geliştirilmiştir. Tansiyon düşüklüğü yaşayan insanlar ani kalkışlar sırasında, hafif başağrısı ve zihin bulanıklığı yaşayabilmektedir. Bunu engellemenin yöntemi hareket ederken yavaş olmaktır.

Her daim yorgun ve halsiz olan insanlarda sinirsel kaynaklı tansiyon düşüklüğü olduğu düşünülmektedir. Bu tip insanlarda uzun süre ayakta durma ve egzersizle sıcak ortamda uzun süre kalmaya bağlı olarak yaşanabilir. Araştırmalara göre bu tip rahatsızlıkları olan kişilerin bol-tuzlu diyet ve kan basıncını yükselten ilaçlar verildiğinde hastaların yaklaşık olaran %75’inde yorgunluk şikayetlerinin ortadan kalktığı görülmüştür. Buna benzer durumlar yaşlı insanlarda da görülebilir. Genelde yemek sonrasu kanın sindirim organlarına hücumu nedeniyle halsizlik oluşabilir. Buna yemek sonrası tansiyon düşüklüğü adı verilir ve tansiyonu yüksek insanlarda görülür.

Bu kişilerde asıl problem, kan basıncı yüksekliği nedeniyle, dolaşımda azalan kanın hayati organlardan olan beyine pompalanmasında azalma olmasıdır. Böyle bir problemde günde en az 6 bardak su içmek ve yemek sonraları biraz yürümek, damar içinde dolaşan kan miktarını azaltacaktır.

 

Tansiyon düşüklüğü (hipotansiyon) belirtileri:

Gözde kararma, , kalp çarpıntısı, halsizlik, uyku hali, görmede bozukluk, yorgunluk belirtileri arasında yer alır. Fakat bu belirtiler farklı nedenlerle de ortaya çıkabildiği için tek başına yeterli görülmez. Tansiyon düşüklüğünü bilmek için en sağlıklı yöntem tansiyon aletiyle düzenli olarak tansiyon ölçmektir.

 

Tedavisi:

Geçici tansiyon düşüklüğüne tuzlu ayran, bazı tansiyon düşmeleri, kan şekerinin düşmesiyle karıştırılabilir bu yüzden bir de bal şerbeti iyi gelir. Ancak rahatsızlık devam ediyorsa bir sağlık kuruluşuna baş vurmak gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM