Hırsızlık Hastalığı – Kleptomani

Hırsızlık Hastalığı – Kleptomani

İhtiyacı olmadığı halde kişinin kendine engel olamadığı çalma dürtüsüne kleptomani “çalma deliliği” denir. Bir tür dürtü denetim bozukluğu diyebiliriz. Bu hastalara da kleptoman denmektedir. Kadınlarda erkeklere oranla çok daha fazla görülür. Kişinin çaldığı şeyler satın alınabilecek cinsten önemsiz eşyalardır. Kleptomani, genellikle çocukluk, ergenlik ya da erken erişkinlik döneminde başlamaktadır. Çalma atağı sıklığının ayda takriben 27 […]

İhtiyacı olmadığı halde kişinin kendine engel olamadığı çalma dürtüsüne “çalma deliliği” denir. Bir tür diyebiliriz. Bu hastalara da denmektedir. Kadınlarda erkeklere oranla çok daha fazla görülür. Kişinin çaldığı şeyler satın alınabilecek cinsten önemsiz eşyalardır. Kleptomani, genellikle çocukluk, ergenlik ya da erken erişkinlik döneminde başlamaktadır. Çalma atağı sıklığının ayda takriben 27 atak olduğu, bunun ayda 120’ye kadar çıkabileceği görülmüştür. Bütün bu bulgular, kleptomaninin hasta tarafından engellenmesi güç bir dürtü denetim bozukluğu olduğunu gösterir. Kleptomanlar çalma eylemi sırasında yakalanma riskini düşünmezler. Bu eylem önceden planlanmaz ve anlık olarak gelişir. Kişi sıklıkla çalma eylemini, nedensiz, utanç dolu ve yanlış olarak değerlendirir. Bu nedenlerle çalma eylemi benlikle uyumsuzdur. Bu yüzden hasta bu eylemden sonra hem suçluluk duygusu hisseder hem de doyuma ulaşır.

Kleptomanları adi hırsızlardan ayırmak gerekir. Bu hastalar hasta olduklarının farkında bile olmazlar, bunu kabullenmezler veya bu durumdan utanırlar. O yüzden çok azı tedavi için psikiyatriste başvurur. Kleptomaniyi bir hastalık olarak tanımlayamayız. Çeşitli depresyonlarda ve semi demansta görülen bir olaydır.

Kleptomanlar, çalma girişiminde bulunmadan evvel giderek artan bir gerginlik oluşur ve çalma eylemi olduğunda haz ve bir rahatlama duygusu yaşarlar. Bu çalma girişimi hiç bir duygu veya hastalık ile açıklanamamaktadır. Kleptomanlar sıklıkla çaldıkları eşyaları, gizlice yerine koyar, başkalarına verir veya saklarlar.

Bu kişilerin çözümlemelerinde, hırsızlık dürtüsünün mutsuzluğun belirtisi olduğu ve çoğu kez amacın eş veya sevgilinin toplumsal durumunu sarsmak için olduğu görülür.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İlgi Görenler