Hirşutizm (Kadınlarda Kıllanma)

Hirşutizm (Kadınlarda Kıllanma)

Hirsutizm kelimesi Latinceden gelir. Tüylü, çok tüylü anlamını taşır. Hirşutizm genelde hormonal dengesizlikler yüzünden olur. Kadınların vücudunda östrojen ve androjen olmak üzere temel iki hormon bulunur. Östrojen kadın hormonudur ve androjense erkek hormonudur. Yani Hirsutizmi, androjen adı verilen erkeklerde salgılanan seks hormonuna bağlı artış olarak açıklayabiliriz. Kıllanma genellikle üst dudak, çene, yanak, alt karın, göğüs, […]

kelimesi Latinceden gelir. Tüylü, çok tüylü anlamını taşır. Hirşutizm genelde hormonal dengesizlikler yüzünden olur. Kadınların vücudunda östrojen ve androjen olmak üzere temel iki hormon bulunur. Östrojen kadın hormonudur ve androjense erkek hormonudur. Yani Hirsutizmi, androjen adı verilen erkeklerde salgılanan seks hormonuna bağlı artış olarak açıklayabiliriz. Kıllanma genellikle üst dudak, çene, yanak, alt karın, göğüs, üst kol, sırt ve uylukta görülür. Hirşutizm genellikle androjen hormonundaki artışa bağlı olarak bazen de kıl köklerinin bu hormona olan duyarlılığının artışı sonucunda oluşur. En sık oluş nedeni ise polikistik over hastalığıdır. Bu hastalıkta adet düzensizliğiyle birlikte, kısırlık, şişmanlık ve hirşutizm görülür. Enzim eksiklikleri, böbrek üstü bezinden salgılanan uygunsuz hormon hirşutizme neden olabilir. Böbrek üstü bezlerinden en çok androjen Dihidroepiandrosteron-sülfat hormonu salgılanır. Ayrıca herhangi bir nedene bağlanamayan hirşutizmlerde olabilmektedir.

Hirşutizm için testesteron, bir gecelik (overnight) deksametazon süpresyon test,dihidroepiandrosteron-sülfat vb testler tanıda yardımcı olurlar. Bunların yanında şüphe duyulan hastalığa yönelik bir takım testlerde yapılabilir.

Tedavi:
Hirşutizme neden olan, başka bir hastalık varsa tedavide öncelik bu hastalığı iyileştirmektir. İlaç tedavisi olarak doğum kontrol hapları, spironalactone, progestinler, siproteron asetat kullanılabilmektedir. Tıbbi tedaviler sonucu bu hastaların iyileşme oranı %23- 95 oranında düzelme görülür. Ayrıca kalıcı olmasa da kozmetik olarak ağda, depilatör, traş, elektroliz kullanılabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM