Horlamada Pillar İmplant Yöntemi

Horlamada Pillar İmplant Yöntemi

Horlama ağız ve burun arkasındaki hava yolunda darlık olduğunda ortaya çıkan gürültü biçimindeki sestir. Dilin arkası yumuşak damak ve küçük dilin olduğu kısmın genizle birleştiği bölge kendiliğinden daralabilen bir bölgedir ve bunlar birbirleri üstüne geldiğinde solunumla birlikte titreşip ve horlamayı meydana getirmektedir. Horlama genelde erkeklerin büyük kısmında görülen ve sorun olarak karşımıza çıkan bir durumdur. […]

ağız ve burun arkasındaki hava yolunda darlık olduğunda ortaya çıkan gürültü biçimindeki sestir. Dilin arkası yumuşak damak ve küçük dilin olduğu kısmın genizle birleştiği bölge kendiliğinden daralabilen bir bölgedir ve bunlar birbirleri üstüne geldiğinde solunumla birlikte titreşip ve horlamayı meydana getirmektedir.

Horlama genelde erkeklerin büyük kısmında görülen ve sorun olarak karşımıza çıkan bir durumdur. Normal kilonun aşılması ve ilerleyen yaşla birlikte daha fazla görülmeye başlar. Horlama sosyal bir sorun olduğu kadara tıbbi bir sorundur. Bu yüzden horlamayla ilgili çeşitli tedavi yöntemleri vardır. İşte Pillar implant yöntemi bunlardan sadece biridir. Bu yöntem basit, muayenehane şartlarında yapılabilen, basit horlama, hafif ve orta şiddetteki uyku apnelerinde uygulanabilen, minimal invaziv bir tekniktir. Bu yöntemin amacı derin uyku sırasındayken titreşerek horlamaya sebep olan yumuşak damağa bir iskelet kazandırarak titreşimini aza indirmektir.

() hastalarda basit horlama ya da olup olmadığını, varsa bunun şiddetini belirlemek için önemlidir. Gerekli görülürse pillar implant uygulanmadan önce istenir.

Pillar implantta hasta muayene koltuğuna oturtularak yumuşak damak bölgesine lokal anestezi yapılır ve beklenir. Sonrasında üç adet implant özel aparatlar yardımıyla birbirine paralel olacak şekilde yumuşak damak mukozası altına yerleştirilir. Bu implantlar yabancı cisim hissine neden olmaz, ağız içine bakıldığında mukoza altında olduklarından dolayı görünmezler ve alerjik reaksiyon oluşturmazlar. Güvenli ve başarı oranı yüksek bir yöntemdir. Horlama sorunu olanların bu teknik için uygun olup olmadıklarını öğrenmeleri için kulak burun boğaz uzmanıyla görüşmeleri yeterli olur.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM