Hormonal Sistem (Endokrin sistemi)

Hormonal Sistem (Endokrin sistemi)

Hormon, kan aracılığıyla vücuda dağılan ve belli organlarda etki gösteren kimyasallardır. Her hormon farklı doku, hücre ve organı etkiler. Bunlara hedef organ veya hedef doku denir. Hormonlar vücutta belirli organlarda üretilirler. Bu organlar özel bir yapıyı ve kan damarı ağını barındıran organlardır. Bu hormonların çabuk bir biçimde kana karışıp, hedef organa doğru gitmesini sağlar. İnsanda […]

, kan aracılığıyla vücuda dağılan ve belli organlarda etki gösteren kimyasallardır. Her hormon farklı doku, hücre ve organı etkiler. Bunlara hedef organ veya hedef doku denir. Hormonlar vücutta belirli organlarda üretilirler. Bu organlar özel bir yapıyı ve kan damarı ağını barındıran organlardır. Bu hormonların çabuk bir biçimde kana karışıp, hedef organa doğru gitmesini sağlar.

İnsanda üç çeşit salgı bezi vardır. Bunlar;

Dış salgı bezi: Tükürük, ter bezleri, gözyaşı dış salgı bezidir. Kanallı bezlerdir ve salgılarını bu kanal aracılığıyla iletirler.

İç salgı bezi: Kanalsızdır ve salgılarını direk kana verirler. Bu salgılara hormon denir.

Karma bez: Hem bir kanala hem kana salgı verirler. Pankreas buna en iyi örnektir.

iç salgı bezlerinden oluşmaktadır. Hormonlar gereken miktarda salgılanırlar ve kana geçince etkili olurlar. Miktarları zamanla azalır. Hormonların az ya da çok salgılanması insana hastalık olarak geri döner.

Hormonlar hayvanlarda kanla, bitkilerde soymuk borusuyla taşınır.

Hormonların başlıca görevleri:

Vücudun iç dengesini korur.
Sinir sistemi beraberinde vücudun düzeli çalışmasını sağlar.
Üreme faaliyetlerini, cinsiyet özelliklerini belirler.
Vücudun gelişmesi ve büyümesini kontrol eder.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM