İçe Dönüklük

İçe Dönüklük

içe dönüklük Kişinin kendi içine kapanmasıdır. Bu durumdaki biri dikkat ve ilgisini, dış çevreden çok, öncelikle kendi duygu ve yaşantıları üzerinde toplar. Yönelişi dış dünyaya doğru değilde kendi içine doğrudur. Çekimser ve uyumludurlar. Örneğin tek başına olup kitap okumayı, arkadaşlarıyla olmaya tercih edebilirler ki zaten pek kolay da arkadaş edinemezler. Çevrelerine uyum sağlamakta zorlanabilirler. İçe […]

içe dönüklük Kişinin kendi içine kapanmasıdır. Bu durumdaki biri dikkat ve ilgisini, dış çevreden çok, öncelikle kendi duygu ve yaşantıları üzerinde toplar. Yönelişi dış dünyaya doğru değilde kendi içine doğrudur. Çekimser ve uyumludurlar. Örneğin tek başına olup kitap okumayı, arkadaşlarıyla olmaya tercih edebilirler ki zaten pek kolay da arkadaş edinemezler. Çevrelerine uyum sağlamakta zorlanabilirler. İçe dönük kişi davranışlarını tamamen iç dünyasına, kendi inançlarına, duygu ve düşüncelerine göre düzenlerler. İçe dönük insanlar sanki hayatı dışarıdan izliyorlardır.

İçe dönüklük kadar kolay anlaşılamaz. Örneğin çocuklarda, çocuk sanki kabulleniyormuş gibi uyumluymuş gibi algılanır. İçe dönüklükte çocuğun çok geç algılanır. İçe dönük çocukların bu davranış bozukluklarının temelinde; Aile içi çatışma, anne-babanın baskıcı tutumları, çocuğun engellenmesi ve sevgi ihtiyacını yeterince karşılayamama, hatalı telkinler, çocuğun sosyal yaşantısının sınırlı olması veya hiç olmaması, aşırı derecede mükemmeliyetçilik ve yapılan sürekli olumsuz eleştiriler, ayıplamalar gibi faktörler yatmaktadır. Fakat çok farklı nedenleri de olabilir. İçe dönüklük süreklilik gösteriyorsa önemli bir sinyalidir, en kısa sürede müdahale edilmelidir. Aksi takdirde daha ileri ki yıllarda çok önemli kişilik bozukluklarına neden olabilmektedir.

”Jung, insanların ergenlik çağında dışa dönük olduğunu, yaş dönümünün ise içe dönüklük olduğunu söyler. Bunu tarihi sürece de uygulayarak,  Ortaçağın içe dönük, Rönesans’ın dışa dönük çağ olduğunu söyler. Jung’a göre, içe dönüklerin genellikle uğrayacakları hastalık ’dir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM