İdrar Kaçırma – Stress Inkontinans

İdrar Kaçırma – Stress Inkontinans

Stress inkontinans karın içi basıncın arttığı durumlarda, (gülmek, öksürmek, ağır kaldırmak gibi) mesane kası kasılması olmaksızın istemsiz idrar kaçırılmasıdır. Özellikle kadınlarda görülür ve bu durum pek dillendirilmez. Stress inkontinansa yol açan faktörler arasında yer alan; yapısal ve dokuya ait bozukluklar, doğumlarda oluşan travmalar, yaşlılık ve estrojen eksikliği sonucunda ortaya çıkan pelvis tabanındaki dejenere, karın içi […]

karın içi basıncın arttığı durumlarda, (gülmek, öksürmek, ağır kaldırmak gibi) mesane kası kasılması olmaksızın istemsiz idrar kaçırılmasıdır. Özellikle kadınlarda görülür ve bu durum pek dillendirilmez.

Stress inkontinansa yol açan faktörler arasında yer alan; yapısal ve dokuya ait bozukluklar, doğumlarda oluşan travmalar, yaşlılık ve estrojen eksikliği sonucunda ortaya çıkan pelvis tabanındaki dejenere, karın içi basıncını artıran kronik akciğer hastalıkları, sigara, kronik kabızlık ve obozitedir.

Tuvalete giderken, gece yatarken ya da sürekli idrar gelmesi durumuda karın içi basıncın neden olmadığı farklı bir durumdan meydana gelir. Genelde sinir sistemine ait bir bozukluk yüzünden meydana gelir.

İdrarın idrar deliğinden değilde, vajinadan gelmesi sonucu oluşur. Stress inkontinansa geri dönersek; daha öncede bahsettiğimiz gibi buna neden olan durum tamamıyle anatomiktir. Hastalıkta normalde mesaneyle (idrar borusu} arasında olması gereken açı bozulmuştur.

Teşhis için öncelikle hastanın hikayesi dinlenir. Sonrasında idrar analizi ile böbrek hastalıkları, metabolik hastalıklar ve enfeksiyonlar ile ayırıcı tanı yapılır. İleri aşamada, aşağı idrar yollarının fonksiyonu hakkında hekime objektif kanıtlar sağlayan ürodinamik çalışmalar yer alır.

Karın içi basıncının neden olduğu idrar kaçırmada tedavi yöntemi küçük bir cerrahi müdahale ile düzelerek,
bozulmuş olan mesaneyle üretra arasındaki açı yeniden oluşturulur ve hastanın derdine çare olunur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM