Ihlamur ve Ihlamurun Faydaları

Ihlamur ve Ihlamurun Faydaları

ıhlamurun faydaları saymakla bitmez. Latince ası Tilia tometosadır. (Linde / Tilleul / Linden tree / Linder tree / Tilia / Tilia silvestris / Linden) Haziran-ağustos aylarında beyaz-sarı renkli, hoş kokusu olan, çiçekler açan, yüksekçe ağaçtır. Çiçekler, en az üçü bir aradadır. Çiçeklendikten sonra en son dördüncü gününe kadar ve öğlen saatlerinde toplanması uygundur. Nedeni etkisinin […]

saymakla bitmez. Latince ası . (Linde / Tilleul / Linden tree / Linder tree / Tilia / Tilia silvestris / Linden) Haziran-ağustos aylarında beyaz-sarı renkli, hoş kokusu olan, çiçekler açan, yüksekçe ağaçtır. Çiçekler, en az üçü bir aradadır. Çiçeklendikten sonra en son dördüncü gününe kadar ve öğlen saatlerinde toplanması uygundur. Nedeni etkisinin bu saatlerde dorukta olmasıdır. Gölgede kurutulmalı, kurutulduktan sonra ince kıyılıp hava almayan kaplarda saklanmalıdır. Böyle saklanırsa kokusu ve etkisi kaybolmamış olur. Açıkta ve bütün olarak saklanıp satılması tamamen yanlıştır. Ihlamur ağacı filizden iyi büyür ve bir sene kadar yaşar. Ihlamurun bileşiminde; Uçucu yağ, flavon, tanen, müsilaj, farnesol, şeker, organik asitler vardır.

Ihlamurun türleri vardır. Bunlar;
Kış ıhlamuru (T. cordata),
Yaz ıhlamuru (T. platyphyllos),
Kırmızı (T. rubra)
Gümüşî ıhlamurdur. (T. tomentosa)
Türkiye’de genelde Marmara ve Karadeniz bölgelerinde yetişir.

Tarihte Ihlamur:
Orta Avrupa’da köylerde bir çok ıhlamur ağcı varmış. Merkezde bulunur buluşma noktası olarak ıhlamur ağaçları kullanılırmış. Festivaller hep bu ağacın altında düzenlenir, bunlarla beraber köy mahkemeleri genelde yine bu ağacın altında kurulurmuş. Bu yüzden ıhlamur, mahkeme ağacı ya da mahkeme ıhlamuru olarak da günümüze gelmiştir. Ihlamur Germen ve Slav halkları için kutsal bir ağaçtır.

Kullanıldığı yerler ve biçimleri:
Güzel kokulu ve çiçekli olduğundan dolayı ve bir gölge ağacı olarak yetiştirilir. Doğramacılıkta kullanılır. Yatıştırıcı, idrar söktürücü, göğüs yumuşatıcı ve balgam giderici olarak çay halinde içebilirsiniz. Ihlamur çiçeği banyosunun da yatıştırıcı bir özelliği vardır. Balla karıştırılıp içildiğinde mide ülserine iyi gelir. Kan dolaşımını düzenler. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Soğuk algınlıkları için birebirdir. Terletir. Ateşli hastalıklarda ıhlamur çayı ile aspirin birlikte kullanılırsa antibiyotiğe bile gerek duyulmayacağı görülür. Ihlamur çayına biraz bal karıştırırsanız bu hem tat hemde yarar açısından size daha iyi gelecektir. Öksürük ve bronşitte iyi gelecektir. Özellikle kış aylarınca ıhlamur vazgeçilmezleriniz arasında olmalıdır.

Ihlamur çayı nasıl yapılır:
1 tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış ıhlamur, 1 bardak kaynar su ile haşlanır ve 6 ila 8 dakika arası demlenmeye bırakılır. Süzüldükten sonra, bal ile tatlandırılarak sıcakken içilir. Ihlamur çayı kesinlikle kaynatılmamalıdır.

Yan etkiler:
Hiç bir yan etkisi olmamasına rağmen ıhlamur tüketimini abartmamanızı tavsiye ederiz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM