İhtiyoz

İhtiyoz

Balık pulu hastalığıda denen İhtiyozun karakteristik özelliği döküntünün meydana getirdiği balık pulu görünümlü izlerden kaynaklanmaktadır.Kalıtımla geçen hastalıkların içinde en sık ihtiyoz görülür. Belirtileri: Bebeklerde, küçük çocuklarda pullu ve kuru bir cilt. Bu hastalık çoğunluklar 1 -4 yaş arasında ortaya çıkar. Geçici bir durumdur. Ancak yetişkinlik döneminde kaynolabilen hastalık ileride yeniden nüksedebilir. En fazla döküntü dirsekler, […]

Balık pulu hastalığıda denen İhtiyozun karakteristik özelliği döküntünün meydana getirdiği balık pulu görünümlü izlerden kaynaklanmaktadır.Kalıtımla geçen hastalıkların içinde en sık görülür.

Belirtileri:

Bebeklerde, küçük çocuklarda pullu ve kuru bir cilt.

Bu hastalık çoğunluklar 1 -4 yaş arasında ortaya çıkar. Geçici bir durumdur. Ancak yetişkinlik döneminde kaynolabilen hastalık ileride yeniden nüksedebilir. En fazla döküntü dirsekler, dizler ve ellerdir. İhtiyoz hastalığı kışın daha çok görülür. İhtiyoz, atopik dermatitle bağlantılı olabilir. Hastalık ciddi bir risk içermez. Fakat yaşam kalitesini düşürür ve kötü bir görüntü oluşmasına sebep olur.

Tedavi:

İhtiyoz hastalığından etkilenen yerlerinize ve hastalık her nüksettiğinde vazelin sürerek, gece naylonla sarın. Günde iki defa kullanmanız şartıyla ve gece kremi sürmeniz sizin için faydalı olacaktır. Bazı kaplıca sularının da bu hastalığa iyi geldiği söylenir.

İlgili kelimeler:
Balık filetosu işlemci mail

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM