İlk Yardım – Şok

İlk Yardım – Şok

Kelime anlamı sarsılma olan şok, değişik nedenlerle damarlarda pompalanacak kanın yeterli olmaması, kalbin zayıflığı, ciltte, bilinçte oluşan, hücrelere yeterince kan gitmemesinden, oksijensiz kalmasından dolayı oluşur ve müdahale edilmediği takdirde kişiyi ölüme kadar götürebilir. Alerjik olaylar, aşırı kanamalar, yanıklar, kalp krizi, kusma, aşırı korku, aşırı heyecan, aşırı ağrılı olaylar şoka neden olabilir. Şok belirtileri şunlardır: Ellerde, […]

Kelime anlamı sarsılma olan şok, değişik nedenlerle damarlarda pompalanacak kanın yeterli olmaması, kalbin zayıflığı, ciltte, bilinçte oluşan, hücrelere yeterince kan gitmemesinden, oksijensiz kalmasından dolayı oluşur ve müdahale edilmediği takdirde kişiyi ölüme kadar götürebilir.

Alerjik olaylar, aşırı kanamalar, yanıklar, kalp krizi, kusma, aşırı korku, aşırı heyecan, aşırı ağrılı olaylar şoka neden olabilir.

Şok belirtileri şunlardır:
Ellerde, ayaklarda soğuma ve his kaybı
Nabızda artma ya da zayıflama, Soğumuş, solmuş, nemli deri
Solunumun artması
Bulantı ve kusma
Göz kararması, halsizlik
Huzursuzluk
Susuzluk hissi, ağzın kuruması

Bilinç başlangıçta açık olsada zamanla kapanabilir. Şokta en önce eğer kişide kan kaybı varsa bunun önlenmesidir. Bunun için kişiye uygun pozisyon verilmelidir. Kazazedenin bilinci açık ise sırt üstü, kapalı ise yan pozisyonda yatırılmadır. Ayaklar 30 cm kadar yukarı kaldırılıp, üzerine battaniye örtülür. Ve geç kalınmadan (112’ye) en yakın sağlık kuruluşuna haber verilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM