Impetigo Nedir

Impetigo Nedir

İmpetigo iltihaplı bir deri hastalığıdır. Çoğunlukla Stafilokoküs aureus bakterisinin yol açtığı bir deri enfeksiyonudur.Yüz, el ve diz gibi vücudun açıkta kalan kısımlarını etkileyerek, içinden cerahat akma olasılığı olan, kalın kabuklarla kaplı yaralar şeklinde görülen bakterili bir enfeksiyondur. Kaşıntılı ve ağrılı olabilir. Çocuklarda yaygın olarak görülen bu hastalık oldukça bulaşıcıdır. İmpetigo olan çocukların yaraları tedavi edildiği […]

İmpetigo iltihaplı bir deri hastalığıdır. Çoğunlukla bakterisinin yol açtığı bir deri enfeksiyonudur.Yüz, el ve diz gibi vücudun açıkta kalan kısımlarını etkileyerek, içinden cerahat akma olasılığı olan, kalın kabuklarla kaplı yaralar şeklinde görülen bakterili bir enfeksiyondur. Kaşıntılı ve ağrılı olabilir. Çocuklarda yaygın olarak görülen bu hastalık oldukça bulaşıcıdır. İmpetigo olan çocukların yaraları tedavi edildiği ve temiz bir sargıyla sarıldığı sürece okula gitmesinde bir sakınca yoktur. Eğer yaralar sarılmamışsa ve el, bacak gibi açıkta kalan kısımlarındaysa bu diğer çocuklar için risk teşkil edeceğinden, çocuğun okula gitmemesi en uygunudur.

İmpetigo iki türden oluşur. En yaygın olanı kabuklu ya da nonbüllöz impetigodur. Hızlıca patlar ve kabuk bağlayan içi sıvı dolu küçük kabarcıklar halinde başlar. Büllöz olarak adlandırılan diğer tür kolay patlar büyük kabarcıklara neden olur. Az rastlanır ve çoğunlukla bebekleri etkiler.

Belirtileri:

Yüz, el, kafa derisinde kırmızı noktacıklar halinde başlar. bu noktalar sonra kabarcıklara dönüşerek batlar ve sarımsı bir iltihaplı sıvı akmasına neden olur.

Tedavi:

İmpetigo hastalığının tedavisi için doktora gitmek şarttır. Doktorunuz size antibiyotik veya krem yazacaktır. Tedavi başla başlamaz, 5 gün içinde hastalığın belirtileri geçmeye başlar.

impetigo hastalığının yayılmasını engelleyecek en büyük önlem tırnakların kısa ve temiz tutulmasıdır. Ayrıca evdeki herkesin kendine ait havlusu, bardağı olmalı ve mümkünse herkes her gün banyo yapmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM