İris İltihabı (iritis)

İris İltihabı (iritis)

İris, net görebilmemiz için gözbebeğinden giren ışık miktarını ayarlayan kaslı bir yapıdan meydana gelir. Merceklerin önünde ve korneanın arkasında yer alan iris (renkli halkanın) iltihaplanmasına iritis adı verilir. Çoğunlukla genç erişkinlerde görülen iris iltihabının genelde nedeni frengi hastalığıdır.  Bunun yanında, şeker hastalığı, kornea yaraları, romatizma, travma, diş iltihabı ve burun iltihapları iritise sebep olabilir.   Belirtileri: Gözde […]

İris, net görebilmemiz için gözbebeğinden giren ışık miktarını ayarlayan kaslı bir yapıdan meydana gelir. Merceklerin önünde ve korneanın arkasında yer alan (renkli halkanın) iltihaplanmasına adı verilir. Çoğunlukla genç erişkinlerde görülen iris iltihabının genelde nedeni frengi hastalığıdır.  Bunun yanında, şeker hastalığı, kornea yaraları, romatizma, travma, diş iltihabı ve burun iltihapları iritise sebep olabilir.

 

Belirtileri:

Gözde duyulan şiddetli ağrı, aşırı sulanma ve kızarma, parlak ışığa bakamama, kornea renginde bulanıklık, gözbebeğinin ışığa karşı reflekslerinin düzensizleşmesi, baş ağrısı gibi belirtiler verir.
İritis Hastalığının Seyri:

Gözbebeğinin refleksleri zaman içinde kaybolarak, görmenin bulanıklaşmasına neden olur. Böyle bir durum bir kaç hafta devam edebilir.

 

Teşhis ve Testler
İritis teşhisi,  göz muayenesi için tasarlanmış bir mikroskop olan yarık lamba mikroskobuyla,  gözün muayene edilmesi sonucunda konulur. Göz uzmanı böylece, gözde üretilen, göz sıvısındaki beyaz kan hücreleri ve flare yapısını (protein parçacıkları) inceler.

İritis tanısında  yardımcı olacak iki fiziksel muayene şekli daha bulunur. Bunlar:

  • İritisle bağıntılı ağrıyı lokal anestezi hafifletmez.
  • Normal ve etkilenmemiş göze verilen parlak ışık, eğer iritis varsa etkilenmiş gözde ağrıya neden olur.

Tedavisi hastalığının nedenine bağlı olarak değişir. Gözleri dinlendirme, koyu renkte camda gözlük, çok okumaktan kaçınmak önerilir. Gözlere ılık pansuman yapılır ve ağrı kesici ilaçlar verilir. Ayrıca Atropinli damlalar veya merhemler kullanılır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM