İyot Eksikliği ve Sağlığımız

İyot Eksikliği ve Sağlığımız

İyot; insan ve hayvanlarda büyüme ve gelişim, beyin ve vücut işlevleri için gerekli bir elementtir. Tiroid hormonlarının (T4-tiroksin ve T3-triiyodotironin) önemli bir bileşenidir. Bu hormonlar vücudun tüm sistemlerinin büyüme ve gelişmesi için gereklidir. Besinlerle iyot yetersiz alındığında iyot yetersizliği hastalıkları görülür. Bu da önemli sağlık sorunlarına yol açabilir. İyot eksikliği, büyüme, zeka geriliği, guatr, sağırlık, […]

İyot; insan ve hayvanlarda büyüme ve gelişim, beyin ve vücut işlevleri için gerekli bir elementtir. Tiroid hormonlarının (T4-tiroksin ve T3-triiyodotironin) önemli bir bileşenidir. Bu hormonlar vücudun tüm sistemlerinin büyüme ve gelişmesi için gereklidir. Besinlerle yetersiz alındığında yetersizliği hastalıkları görülür. Bu da önemli sağlık sorunlarına yol açabilir. İyot eksikliği, büyüme, zeka geriliği, guatr, sağırlık, dilsizlik, kas hastalıkları, cücelik ve bebeklerde ölüme neden olabiliyor.

İyot vücuda yiyeceklerle ve suyla alınan, hayat için önem arz eden bir madde. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki Türkiye’de iyot eksikliğine bağlı olarak yaşanan sorunlar azımsanmayacak derecede. İyot eksikliğinin en büyük belirtisi ise guatr hastalığı.

İyot yenilen gıdalardan ve içilen sulardan alınır. İyot, deniz ürünlerinde (balık, yosun gibi), toprakta yeterli miktarda iyot bulunduğunda et, süt, yumurta ile tahıllarda ve diğer gıdalarda bulunmaktadır. Bu hastalığa fazla rastlanılan yerlerde , yeterli olmazsa iyotlu yağ kapsülleri kullanılmalı. Fakat bunlarında bilinçli kullanımı şart. İyotlu tuz yemek piştikten sonra yemeğe katılmalı, konserve, salça, turşu yapımında ise kullanılmamalı. Çünkü iyot yemeklerin bozulmasına sebep olmakta.

Evinize aldığınız tuzun mutlaka iyotlu olmasına dikkat edin, serin bir yerde ve koyu renkli, kapaklı kavanozlarda koruyun.

İyot eksikliğinde görülebilecek hastalıklar
Düşük
Ölü doğum
Bebek ölümü
Dilsizlik
Sağırlık
Zeka geriliği
Cücelik
Doğum anomalileri

Çocuklarda ve gençlerde
Guatr
Zihnin yetersiz çalışması
Öğrenmede yetersizlik
Algılamada eksiklik
Kısa boy

Yetişkinlerde
Guatr
Verimde düşüklük
Troid kanseri riski

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM